تهاتر شهرداری و شرکت پست برای تملک خانه مستوفی الممالک

مدیر بافت تاریخی تهران گفت: شهرداری تهران و شرکت پست، برای تملک خانه تاریخی مستوفی الممالک تهاتر می‌کنند تا پس از سال‌ها این بنا مرمت و احیا شود.

به گزارش خبرنگار مهر، بنای تاریخی مستوفی الممالک یکی از بناهای ارزشمند شهر تهران در محله سنگلج است که سال‌ها در مالکیت شرکت پست ایران قرار داشت و هر بار فعالان میراث فرهنگی هشدار می‌دادند که این بنای تاریخی ارزشمند در خطر قرار دارد. خطر آن هم مرمت‌های غیر اصولی، عدم مرمت‌های اضطراری و عدم رسیدگی شرکت پست به آن است.

هر چند برخی از وزرای ارتباطات در این باره قول‌هایی دادند اما هیچ وقت اجرایی نشد بلکه این بنا چند بار در اختیار عوامل ساخت فیلم و سریالهای مختلف قرار گرفت و هر بار ردی از آثار آنها روی این بنا ماند.

در حال حاضر تنها برخی از افراد می‌توانند از آن بازدید کنند اما در واقع کار خاصی برای مرمت، احیا یا کاربری آن نمی‌شود.

تهاتر شهرداری و شرکت پست برای تملک خانه مستوفی الممالک

اما حالا، نیما نیازمند مدیر بافت و بناهای تاریخی شهر تهران به خبرنگار مهر می‌گوید: این بنای تاریخی قرار است در تهاتری با شهرداری تهران و شرکت پست در اختیار شهرداری تهران قرار گیرد.

نیازمند معتقد است که با این تهاتر، خانه تاریخی مستوفی الممالک می‌تواند احیا شده و نجات پیدا کند. وی در این باره می‌گوید: پیش از سال شرکت پست قیمتی حدود متری ۴۰ میلیون تومان برای دو هزار متر بنا پیشنهاد کرد که رقم سنگینی است. قرار شد این مبلغ کارشناسی شود. پس از آن نصف این مبلغ از طریق دیون و بدهی‌های شرکت پست به شهرداری تهران جبران شود و نصف دیگر آن هم یا به حساب بدهی‌های آینده این شرکت به شهرداری محاسبه شود یا قسمتی از آن پول را بدهیم یا اینکه مبلغی از این دیون بخشیده شود.

تهاتر شهرداری و شرکت پست برای تملک خانه مستوفی الممالک

وی ادامه می‌دهد: تا کنون موافقت‌ها برای در اختیار قرار دادن خانه مستوفی الممالک به شهرداری تهران از سوی دو طرف انجام شده است و تنها کارشناسی قیمت مانده است. پس از آن باید یک کاربری فرهنگی برای بنا مشخص کرد و آن را احیا و مرمت کنیم.

نیازمند این روش را آرمانی می‌داند اما در عین حال می‌گوید: اگر این اتفاق بیفتد می‌تواند الگویی برای بناهای دیگر باشد. چون میراث فرهنگی توان خرید این بناها را ندارد و شهرداری هم موظف به حفاظت از بناهای تاریخی است. پس می‌توان با کمک ارگان‌ها و نهادهای مختلف از این طریق به حفظ بناهای شهر کمک کرد.

در سال ۹۹ حجت نظری عضو کمیسیون فرهنگی شورای شهر گفته بود: این خانه متعلق به وزارت ارتباطات است که دو سال پیش در مورد وضعیت نامناسب آن تذکری را مطرح کرده و درپی آن وزیر محترم ارتباطات اعلام کردند که قصد مرمت آن را دارند.

وی گفته بود: گویا پس از این تذکر اقداماتی نیز انجام شده اما باید بگویم در بازدیدی که حدود دو هفته پیش و به مناسب هفته میراث فرهنگی از این خانه داشتم، مشاهده کردم که وضع آن اصلاً مناسب نیست. نظری از شهرداری تهران، شهردار منطقه، مسئولان مربوطه و وزارت ارتباطات درخواست کرد که هرچه زودتر مرمت این خانه بسیار ارزشمند را تمام کرده و افزود: مسئولان مربوطه باید با تکمیل مرمت این ملک، امکان بازدید مردم از آن را نیز فراهم کنند.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *