تغییر فصول آموزشی و دستورالعمل ارزیابی‌های بوم گردی

رئیس جامعه بوم‌گردی از تغییر دستورالعمل ارزیابی‌های خانه‌های بوم‌گردی به‌عنوان دستاوردی دیگر نام برد و گفت: بخش عمده این دستورالعمل مربوط به هتل‌ها بود.

به گزارش خبرنگار مهر، سمینار ملی آموزشی‌تجربی خانه‌های بوم‌گردی ایران، با حضور مریم‌جلالی معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی، یاور عبیری رئیس جامعه بوم‌گردی ایران و رؤسای انجمن‌های بوم‌گردی ایران، زاهد شفیعی مدیرکل دفتر مطالعات، آموزش و برنامه‌ریزی گردشگری، یحیی نقی‌زاده محجوب مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری و حرمت‌الله رفیعی رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران صبح امروز در سالن آمفی تئاتر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد.

در این نشست یاور عبیری، رئیس جامعه بوم گردی گفت: بوم‌گردی‌ها نهادی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی هستند که با پشت‌سر گذاشتن دوران طفولیت پا به مرحله جوانی گذاشته است.

وی با بیان اینکه بوم‌گردی‌ها از سویی ریشه در فرهنگ و از سوی دیگر ریشه در طبیعت دارند بر ضرورت مشارکت در تمامی سطوح ملی و استانی همچنین تلاش برای اصلاح تغییر مقررات و قوانین موجود در راستای ارتقای کیفی خدمات بوم‌گردی تاکید کرد.

رئیس جامعه بوم‌گردی ایران به مشارکت معاون گردشگری کشور در راستای تغییر مقررات و قوانین موجود اشاره کرد و آموزش را جزو دغدغه‌های اصلی در حوزه بوم‌گردی عنوان کرد.

وی با بیان اینکه با پیگیری‌ها و مشارکت‌های انجام شده طی یکسال گذشته سرفصل‌های آموزشی تغییر کرده‌است، ادامه داد: با مساعدت‌های دکتر شالبافیان نظرات و پیشنهادهای بوم‌گردی‌ها در حوزه آموزش پذیرفته شد و سرفصل‌ها تغییر کرد که ظرف هفته‌های آتی اجرایی می‌شود.

عبیری افزود: به این دلیل این که سرفصل‌های موجود برای بوم‌گردی‌ها مفید نبود، تأسیسات عمومی حذف و دوره‌های تخصصی و کاربردی برای بوم‌گردی‌ها جایگزین آن شد.

رئیس جامعه بوم‌گردی از تغییر دستورالعمل ارزیابی‌های خانه‌های بوم‌گردی به‌عنوان دستاوردی دیگر نام برد و ادامه داد: بخش عمده این دستورالعمل مربوط به هتل‌ها بود که با هم‌فکری‌های انجام شده بین جامعه بوم‌گردی و اداره کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری بیش از ۸۰ درصد موارد ارائه شده از سوی ما پذیرفته و به زودی اجرایی می‌شود.

وی همچنین به انتخاب ارزیاب‌های خانه‌های بوم‌گردی از جامعه بوم‌گردی اشاره کرد و افزود: ۲۵ تا ۳۰ نفر از همکارانمان دوره ارزیابی را گذرانده‌اند و پس از گذراندن دوره تخصصی بوم‌گردی به عنوان ارزیاب فعالیت خود را آغاز می‌کنند.
عبیری به پیگیری در راستای بیمه اقامتگاه‌های بوم‌گردی و ثبت ۳۱ اردیبهشت‌ماه در تقویم به‌عنوان روز ملی بوم‌گردی در تقویم اشاره کرد و ادامه داد: ۲ استان یزد و فارس برای برگزاری رویداد روز ملی بوم‌گردی اعلام آمادگی کرده‌اند.

همچنین از آنجا که آموزش باید در روستاها و طبیعت انجام شود هر استانی که برای برگزاری سلسله نشست‌های آموزشی آمادگی دارد، اعلام کند.

در ادامه کارگاه «خلاقیت در گردشگری و گردشگری خوراک» توسط روشن بابایی و کارگاه «بازاریابی کسب وکار خانه‌های خانه‌های بوم‌گردی» توسط اشکان بروج، «پنج مؤلفه‌ای که یک خانه بوم‌گردی سبز دارد» توسط محمد درویش و «مدیریت بحران و مدیریت سبز در صنعت سبز» توسط علی شادلو برگزار شد.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *