تعطیلی تفریحات جانبی جزیره گردشگری قشم

اگر چه جزیره قشم سایت‌های گردشگری متعددی دارد، اما بسیاری از تفریحات جانبی این جزیره آبی در چند سال اخیر تعطیل شده اند و سرمایه گذاران برای حضور در این بخش فعال نیستند.

به گزارش خبرنگار مهر، جزیره گردشگری قشم یکی از مهمترین جزایر برای سفر ایرانی‌ها به خصوص در ایام خنک سال است. خیلی از گردشگران برای بازدید ژئوسایت های آن به این جزیره سفر می‌کنند اما مردم این جزیره گزینه‌های کمی برای سرگرمی دارند. چون بسیاری از تفریحات آبی جزیره قشم تعطیل شده است.

این محدودیت نه تنها برای مردم جزیره بلکه برای گردشگران هم وجود دارد چون بر خلاف جزیره کیش که تعداد زیادی تفریحات دریایی دارد، قشم خالی از این تفریحات است. تعطیلی مجموعه‌های تفریحات آبی در طول سالهای اخیر به بهانه‌های متعدد رخ داده است. کرونا، عدم استقبال و قرار گرفتن جزیره زیبای قشم در فهرست مناطق محروم و فراری دادن سرمایه گذاران بخشی از این دلایل است.

در چند سال اخیر سایت تفریحات هوایی قشم تنها محدود به پرواز پاراگلایدر شده و وسایل دیگر مانند پاراموتور تعطیل شده است و شرکت‌های گردشگری که در این زمینه فعالیت می‌کردند برای تمدید مجوز اقدام نکرده اند.

در جزیره قشم به عنوان یکی از بزرگترین جزایر خلیج فارس تنها یک سینما آن هم در دل یک مجتمع تجاری دارد. سینما چهاربعدی مهمترین ژئوپارک خاورمیانه، از مدتها پیش بلااستفاده مانده و تعطیل شده است. بنابراین مردم جزیره که بیشتر در روستاها زندگی می‌کنند، برای استفاده از یک سینمای موجود جزیره باید مسافت زیاد تا شهر قشم را طی کنند.

تعطیلی تفریحات جانبی جزیره گردشگری قشم

از طرفی با وجود اینکه سرتاسر جزیره از آب‌های نیلگون خلیج فارس احاطه شده، اما هیچ کجای این جزیره پلاژ مناسبی برای شنا وجود ندارد. شنا در آب تنها محدود به برخی از روزهای سال و در برخی از مناطق غیر ایمن توسط مردم بومی یا گردشگران است.

تعدادی از شرکت‌های گردشگری در حوزه آب‌های دریایی فعالیت می‌کنند اما محدود به غواصی، پاراسل، بناناسواری و شاتل هستند و انواع دیگر بازی‌های دریایی در چند سال اخیر از دور فعالیت حذف شده است.

با وجود اینکه زیرساختها مدتی برای ایجاد این تفریحات در جزیره تا حدی پیش رفته و هزینه برای آن شده، اما بسیاری از این پروژه‌ها ناتمام مانده است.

در جزیره قشم حتی پارک نوپک به عنوان پارک کروکودیل هم مدتی است که تعطیل شده است. پارک کروکودیل قشم اولین جایی در خاورمیانه بود که پرورش و نگهداری تمساح را انجام داد، این پارک در زمستان سال ۱۳۸۹ کار خود را شروع کرد و راه اندازی شد. در ابتدا، ۸ کروکودیل از کشور مالزی وارد این پارک شد ولی در حال حاضر این پارک تعطیل است. همچنان که پارک آبی این جزیره تعطیل شد و در سال جدید نیز خبر آتش سوزی آن به گوش مسئولان رسید.

این جزیره تنها یک شهربازی دارد. این شهربازی داخل مجتمع تجاری قرار گرفته است.

بسیاری از زمین‌های جزیره برای تفریحات مردم هم مورد استفاده قرار نمی‌گیرد چه برسد گردشگرانی که می‌خواهند جز خرید و بازدید از چند ژئوسایت تفریحات دیگری نیز داشته باشند.

کتابخانه های این جزیره محدود است و جز یک کتابخانه در شهر قشم، کتابخانه ای که به توان از آن به عنوان مرجع بهره برد، وجود ندارد. اینها بخشی از کمبودهای جزیره محروم قشم است. این درحالی است که در سایت منطقه آزاد قشم، پروژه‌های سرمایه گذاری آبی و تفریحی بارگزاری شده اما این پروژه‌ها مدتهاست متقاضی ندارند. همچنین برخی دیگر از پروژه‌ها که اکنون نیمه کاره رها شده اند، سرمایه گذار ندارند.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *