تشکیل انجمن حقوق میراث فرهنگی

رئیس ایکوم ایران گفت: به تازگی انجمن حقوق میراث فرهنگی تشکیل شده و قرار است نشستی درباره حقوق میراث فرهنگی و لایحه پیش نویس اختیارات حوزه وزارت میراث فرهنگی برگزار کند.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد محیط طباطبایی رئیس ایکوم ایران در جمع خبرنگاران در ساخمان ایکوم گفت: یکی از موارد مهم حوزه میراث فرهنگی مسائل مربوط به حقوق آن است بنابر این به لحاظ حفاظت و مطالباتی که مردم و میراث باید از آن آگاه باشند انجمن دوست داران حقوق میراث فرهنگی شکل گرفته و مراحل قانونی خود را طی کرده است.

وی افزود: روز اول خرداد در مرکز کمیسیون ملی ایران نشستی با عنوان حقوق میراث فرهنگی و موزه‌ها برگزار می‌شود و به مسائلی مانند تخریب بافت اصفهان و شیراز به صورت پایلوت می‌پردازد. موضوع دیگر آن نیز درباره لایحه پیش نویس اختیارات حوزه وزارت میراث فرهنگی، قوانین و کمبودهایی است که در برنامه پنج ساله هفتم وجود دارد.

رئیس ایکوم درباره فهرست نفایس میراث فرهنگی نیز بیان کرد: بخشی که هیچ وقت تعطیلی ندارد، حفاظت است حتی در دوره دفاع مقدس هم حفاظت از میراث فرهنگی تعطیل نشد ما میراث را معرفی و احیا می‌کنیم.اگر کدام از اینها به حفاظت ضربه بزند انجام نمی‌دهیم. ما باید آثار تاریخی را در فهرست‌های مختلف ثبت می‌کردیم وقتی آثار ثبت می‌شود یعنی یک اثر با ارزشی است که باید حفظ شود.

وی گفت: در قانون اساسی به کلمه نفایس اشاره شده و در همه این سال‌ها مسئولان میراث فرهنگی سعی کردند به صورت موردی آثار را نفیس بدانند مثلاً درباره یک بنا بحث و بررسی می‌شد که نفیس هست یا نه.

محیط طباطبایی بیان کرد: مسئولان شهرداری‌ها می‌گویند مثلاً هفت هزار اثر واجد ارزش و ثبت شده داریم پس بقیه آنها که واجد ارزش نیست و ثبت ملی هم نشده را می‌توان تخریب کرد. پس اگر بگوییم چند اثر نفیس داریم مثل این می‌ماند که بگوییم آثار دیگر نفیس نیست ولی ما با مسکوت گذاشتن این موضوع می‌توانیم بگوییم که همه بناها نفیس هستند و صرف اینکه یک بنا تزئینات دارد یا نه نمی‌تواند دلیلی بر نفیس بودن یا نبودن آن باشد.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *