بنای امام زاده قاسم (ع) روستای سیرغان شهرستان جوین مرمت شد

جوین- مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان جوین از مرمت بنای امام زاده قاسم (ع) این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محسن سلاطینی اظهار کرد: منابع مالی این عملیات مرمتی به مبلغ حدود ۲ میلیارد ریال با مشارکت خیران، میراث فرهنگی و اوقاف و امور خیریه تأمین شده است.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع دستی شهرستان جوین ادامه داد: مرمت و استحکام بخشی این اثر تاریخی در چهار ضلع و پشت بام انجام شده است.

سلاطینی گفت: بنای امام زاده مربوط به دوره ایلخانی تا دوره تیموری است و در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۴ با شماره ثبت ۱۵۲۵۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

وی درباره این اثر تاریخ اظهار کرد: پلان اصلی بقعه از خارج به صورت هشت ضلعی است و هر یک از اضلاع آن حدود ۳ متر است، فضای داخلی بقعه به قطر بیش از ۵ متر است که چهار صفه در چهار جهت دارد.

سلاطینی افزود: در ارتفاع ۴ متری بنا با ایجاد گوشواره به هشت ضلعی تبدیل شده و سپس با طاق‌نما به دایره و در نتیجه گنبد بنا بر آن استوار شده است. این گنبد به شکل عرقچینی و به قطر ۵ و ارتفاع دو متر است و از داخل آجری با روکش سیمان سفید و از خارج کاه و گل است، صورت قبری در نزدیک دیوار شمالی قرار دارد که ابعاد آن ۲۰/۱×۵/۲ متر و ارتفاع ۶۰ سانتی متر است و با پارچه سبز پوشانده شده است.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی گردشگری و صنایع دستی شهرستان جوین تصریح کرد: ایوانی به ابعاد ۷×۶ متر در جنوب بقعه احداث شده و دارای طاق تویزه و ارتفاع بیش از ۶ متر است و در شرق آن، راه پلّه‏ای تعبیه شده که به طرف گنبد خانه راه دارد. این بنا شباهت زیادی به بقعه خواجه معین‏الدّین جوینی مدفون در روستای «انداده» دارد و به نظر می‌رسد که متعلق به دوره ایلخانی و تیموری باشد که در دوره صفویه مرمت شده است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *