برگزاری نشست تخصصی اصالت نقش ساسانی/در پژوهش خست نداشته باشید

نشست تخصصی درباره اصالت نقش ساسانی پس از حواشی بوجود آمده در باره آن درحالی برگزار شد که رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی معتقد است نباید در پژوهش خست داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست «نقش برجسته ساسانی استردادی از لندن در موزه ایران» برگزار شد و پژوهشگران پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، دانشگاهیان و پژوهشگران آزاد در ۳ پنل تخصصی به بیان نظرات کارشناسی و علمی خود در این حوزه پرداختند.

این نشست در پی آن برگزار شد که برخی از افراد در فضای مجازی اصالت این نقش برجسته را زیر سوال بردند.

مصطفی ده‌پهلوان رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی با بیان اینکه در این نشست زمینه‌ای فراهم شد که تعدادی پژوهشگر و استاد دانشگاه با نگاه خودشان این اثر هنری را مورد بررسی قرار دادند اظهار کرد: امکان دارد همگان بر روی یک اثر، کار علمی انجام دهند و این طور نباشد که در موزه‌ها و فضاهای پژوهشی یک اثری را پنهان کنیم نباید خساست پژوهشی به خرج دهیم.

وی افزود: تمامی موارد مطرح شده در این نشست ضبط، مستندنگاری و در قالب یک تولید محتوای علمی و درجه یک در فضای مجازی اطلاع‌رسانی می‌شود تا مردم خود قضاوت کرده و تفاوت بین کارهای خوب علمی و شایعاتی که پژوهشگر نماها منتشر می‌کنند را دریابند.

در ادامه نشست «نقش برجسته ساسانی استردادی از لندن در موزه ایران» ۳ پنل تخصصی برگزار شد و در آن سخنرانان به بررسی موضوعات «فن‌شناسی نقش برجسته ساسانی»، «نشانه‌شناسی نقش برجسته ساسانی» و «تحلیل تاریخی» می‌پردازند.

تحلیل آسیب‌های سطحی نقش برجسته ساسانی بر اساس مطالعات میکروسکوپی، سنگ‌شناسی سنگ‌نگاره منسوب به ساسانی، بررسی ژئوشیمی سنگ برجسته منسوب به ساسانی، مستندنگاری سه بعدی (فتو گرامتری) همراه با پردازش تصویر از نقش برجسته استردادی از لندن به موزه ملی ایران، پرونده استرداد نقش برجسته ساسانی، نویافته ساسانی و چند ملاحظه علمی، فنی و حقوقی و تحلیل معماری نقش برجسته نویافته ساسانی در پنل نخست بررسی شد.

ماهیت و کاربری نقش برجسته نویافته دوره ساسانی استردادی از انگلستان، ماهیت فردی و مکانی سنگ‌نگاره نویافته ساسانی در مقایسه با بلوک‌های سنگی یک کاخ ساسانی در استخر، شناسایی چهره نقش برجسته و شناسایی خاستگاه آن و نقش برجسته نویافته ساسانی: از واقعیت تا حقیقت موضوعاتی بود که در دومین پنل به بحث نهاده شد.

در سومین و آخرین پنل نیز ملاحظاتی درباره سبک‌شناسی قطعه نویافته از سنگ نگاره ناشناخته ساسانی، تحلیل سبک‌شناختی نقش برجسته نویافته در منظر باستان‌شناسی ساسانی فارس، دو یادداشت درباره نگار برجسته ساسانی بازگشته از لندن، چرا این اثر نمی‎‌توانسته بخشی از یک نقش برجسته صخره‌ای باشد و شاهزاده ساسانی مورد بحث قرار گرفت.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *