بازگشت ۲۰ هزار شی‌ء به ایران/مهر تایید ثبت ملی بافت قدیم شیراز

استرداد ۲۰ هزار شی تاریخی در ماه‌های آینده، مهر تایید ثبت ملی بافت تاریخی شیراز،کشف دست نوشته امام رضا و تلاش برای اصالت سنجی آن از جمله خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته خبر رسید که دست خط امام رضا (ع) روی یک خشت آجر در مسجد جامع ساوه کشف شده است پیرو این کشف، مصطفی پورعلی کارشناس میراث فرهنگی درباره این اتفاق، یادداشتی نوشت:

سنت حکاکی بر روی دیواره‌ها در سیره ائمه اطهار مورد اشاره قرار نگرفته است، به ویژه انتساب این امر در باب بزرگان و ائمه اطهار جای شک و تردید دارد.

به یاد داشته باشیم؛ در بین برخی از منابع فقه سنتی، حتی نوشتن آیات بر روی دیواره مساجد دارای سوال و بعضاً با اکراه مواجه بوده است، چه رسد به آنکه ائمه اطهار در صدر اسلام خود این امر را انجام داده باشند آن هم به قصد یادگاری!

یک اظهارنظر درباره کشف آجرنوشت با دست خط امام رضا(ع)

اینکه گفته شود چون در متن حکاکی شده، لقب خاص و تشریفاتی برای حضرت رضا (ع) در نظر گرفته نشده و این امر ناظر بر این باشد که خود حضرت متن را نوشته باشد جای شک باقی می‌گذارد چرا که در صدر اسلام عموماً از بکارگیری القاب تشریفاتی پرهیز می شده است،

تأمل در متن مقتل ابی مخنف، مربوط به عاشورا، از قرن دوم، حاکی از آن است که به هیچ عنوان از القاب خاص برای امام حسین (ع) استفاده نشده است.

البته این امر می‌تواند مصداق داشته باشد که فردی این عبارت را حکاکی کرده باشد. صیغه " حضر" در عبارت " حضر علی بن موسی" می‌تواند ناظر بر سوم شخص باشد، یعنی کسی روایت حضور امام را در مسجد بیان کرده باشد.

البته باید توجه کرد که به دلیل اهمیت جریان سفر حضرت رضا (ع) به مرو، حتی قدمگاه‌های ایشان در طول تاریخ مورد احترام بوده است، لذا چنانچه حضور ایشان در مسجد ساوه صحت داشته باشد، رویداد غریبی بوده است!

مدیر موزه ملی فرش ایران منصوب شد

مدیر موزه ملی فرش ایران منصوب شد

محمد جواد اینانلو شاهوردی به سمت مدیر موزه ملی فرش ایران منصوب شد.

محمد جواد اینانلو شاهوردی از مسئولان وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به سمت مدیر موزه ملی فرش ایران منصوب شد.

اینانلو دانش‌آموخته مدیریت جهانگردی با گرایش برنامه‌ریزی توسعه است.

توقف اقدامات غیراصولی در معیرالممالک

توقف اقدامات غیراصولی در معیرالممالک

اتفاق بد هفته هم تخریب‌هایی بود که در مسجد معیرالممالک رخ داد پس از خبری شدن این موضوع، فعالیت‌های غیراصولی در مسجد معیرالممالک، حسب پیگیری و حضور یگان حفاظت میراث‌فرهنگی متوقف شد.

آن وقت بود که تازه محسن سعادتی معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران گفت: با توجه به اقدامات غیراصولی انجام شده در محدوده رواق‌ها و حجره‌های مسجد معیرالممالک توسط هیأت امنای مسجد، اداره‌کل استان تهران پیگیری‌های لازم را برای توقف موضوع انجام داده است.

وی افزود: از چند روز گذشته، فعالیت‌های غیراصولی در مسجد، حسب پیگیری و حضور یگان حفاظت میراث فرهنگی متوقف شده است.

اجرای پروژه آبرسانی به موزه میراث روستایی

این هفته مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از اتمام پروژه آبرسانی به موزه میراث روستایی خبر داد و گفت: ۷ میلیون گردشگر از مناطق گردشکری، تاریخی و طبیعی گیلان بازدید کردند.

ولی جهانی کرد: موزه روستایی گیلان یکی از مناطق پربازدید و گردشگر پذیر گیلان است که هر ساله گردشگران زیادی از این مجموعه دیدن می‌کنند.

وی از اتمام پروژه آبرسانی به موزه میراث روستایی گیلان خبر داد و افزود: پس از بازدید استاندار گیلان از موزه میراث روستایی، آبرسانی به این مجموعه در دستور کار متولیان امر قرار گرفت.

مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان با بیان اینکه آبرسانی موزه میراث روستایی در رشت به طور کامل انجام شد، گفت: این پروژه به صورت مشارکتی از سوی آبفا و میراث فرهنگی اجرا شد.

 ثبت ملی شیراز قدیم به استاندار فارس ابلاغ شد

ثبت ملی شیراز قدیم به استاندار فارس ابلاغ شد

این هفته عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در نامه‌ای به ایمانیه استاندار فارس نوشت: در اجرای بند (ج) ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب سال ۱۳۶۴ مجلس شورای اسلامی و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور، مصوب سال ۶۷ مجلس مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیر منقول فرهنگی و تاریخی کشور در فهرست آثار ملی و فهرست‌های ذیربط، مراتب ثبت اثر فرهنگی و تاریخی محدوده بافت تاریخی شهر شیراز واقع در استان فارس شهرستان شیراز بخش مرکزی شهر شیراز، محدوده تاریخی فیمابین خیابان‌های تختی، فردوسی، قاآنی، بلوار سیبویه و زینبیه که پس از طی تشریفات قانونی لازم به شماره ۳۳۹۴۵ مورخ دوم مرداد سال ۱۴۰۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، ابلاغ می‌شود.

اثر مذکور تحت حفاظت و نظارت این وزارت است و هر گونه دخل و تصرف با اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود، برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده، جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر، صرفاً با تأیید و نظارت این وزارت ممکن خواهد بود.

میز گردشگری هنر حلقه اتصال صنایع دستی و گردشگری

میز گردشگری هنر حلقه اتصال صنایع دستی و گردشگری

نشست مشترک معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی کشور و معاون گردشگری کشور با محوریت استفاده از ظرفیت‌های بین‌بخشی با حضور مدیران‌کل هر دو حوزه در محل معاونت گردشگری برگزار شد.

در این نشست علی‌اصغر شالبافیان گفت: برای هم‌افزایی میان دو مجموعه نیازمند شناسایی زمینه‌های مشترک همکاری هستیم.

معاون گردشگری کشور افزود: در حال حاضر ۴۰ میز تخصصی در حوزه گردشگری داریم و میز گردشگری هنر می‌تواند حلقه اتصال گردشگری و صنایع‌دستی باشد.

شالبافیان ضمن تاکید بر هم‌افزایی و ارزش‌آفرینی بین‌بخشی تصریح کرد: مراکز اطلاع‌رسانی در فرودگاه‌ها محل مناسبی برای عرضه و فروش صنایع‌دستی بوده و به‌طور متقابل مراکز تولید و فروش صنایع‌دستی جزو اماکن گردشگری محسوب می‌شود.

بیش از ۲۰ هزار شیء تاریخی از آمریکا به ایران می‌آید

قرار است بیش از ۲۰ هزار شیء تاریخی به ایران استرداد شود که از این تعداد ۱۷ هزار شیء تا ماههای آینده از آمریکا به ایران برمی گردد همچنین حدود سه هزار و ۵۰۰ شیء نیز که از الواح باقی مانده هخامنشی ایران در آمریکاست، در مرحله بعدی استرداد خواهد شد.

علی دارابی قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی در گزارشی عملکرد دو ساله خود و معاونت میراث فرهنگی وزارت گردشگری به استرداد این اموال نیز اشاره کوتاهی کرده است.

پایان شهریور آخرین فرصت برای ارائه آثار هنرمندان به مهر اصالت ملی

پایان شهریور آخرین فرصت برای ارائه آثار هنرمندان به مهر اصالت ملی

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: پایان شهریور آخرین فرصت برای ارائه آثار هنرمندان به رویداد «مهر اصالت ملی» است.

مصطفی خانعلی‌نژاد با اشاره به انتشار فراخوان داوری مهر اصالت ملی صنایع‌دستی در سال جاری و شرایط شرکت هنرمندان در این دوره اظهار کرد: این رویداد ملی با هدف کمک به ارتقا و بهبود کیفی محصولات تولیدی، ایجاد رقابت سالم بین صنعتگران و هنرمندان کشور، تسهیل در شناسایی هنرمندان فعال، انتخاب و معرفی آثار برگزیده و ایجاد انگیزه بروز استعدادها، نوآوری و خلاقیت در تولید صنایع‌دستی هر دو سال یک بار برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: استفاده از مواد مصرفی مرغوب در تولید، حفظ حقوق مالکیت معنوی در طراحی و تولید، توجه به کیفیت مطلوب اثر در فرآیند تولید و محصول نهایی و رعایت طراحی مناسب و اصولی از ضوابط اولیه راهیابی آثار به هفتمین دوره داوری مهر اصالت ملی است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *