بازدید اژه‌ای از موزه ملی/ اجرای برنامه‌های هفته گردشگری

حضور رئیس قوه قضاییه در موزه ملی، برگزاری برنامه های هفته جهانی گردشگری، ورود الواح هخامنشی به ایران و افتتاح ۱۸۸ پروژه گردشگری از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته رئیس قوه قضائیه به مناسبت روز جهانی گردشگری و بازدید از الواح هخامنشی استرداد شده به ایران مهمان وزیر میراث فرهنگی، معاونان و مدیران این وزارت شد.

غلامحسین اژه ای رئیس قوه قضائیه در موزه ملی ایران در جریان چالش‌های وزارت میراث فرهنگی از سوی وزیر میراث فرهنگی شد و ضمن بازدید از بخش‌های مختلف موزه ملی، اظهار کرد: باید در راستای معرفی و شناساندن ابعاد و ظرفیت‌های مختلف و جایگاه «وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی» در سطح جامعه اقدامات گسترده‌تری صورت گیرد چرا که ارتباط تنگاتنگی میان حوزه‌های کاری این وزارتخانه با دین و فرهنگ و تمدن وجود دارد.

رئیس عدلیه اظهار کرد: ضروری است زیرساخت‌های حوزه میراث فرهنگی و گردشگری را هر چه بیشتر و گسترده‌تر تقویت کنیم و بدانیم که سرمایه‌گذاری در این حوزه عوائد فراوانی را نصیب کشور می‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای تصریح کرد: به موجب قانون کلیه دستگاه‌ها موظفند از آثار و ابنیه تاریخی مرتبط با حوزه‌های کاری خود محافظت و صیانت کنند؛ بر همین اساس ضروری است وزارت میراث فرهنگی، ابنیه تاریخی مرتبط با کلیه دستگاه‌ها را احصاء کرده و فهرست ناظر بر آن‌ها را در اختیار دستگاه قضائی قرار دهد تا مسئولان قضائی ذیربط به عنوان مدعی‌العموم در موارد لازم، ورود مجدانه‌تری به مقوله تخریب ابنیه تاریخی داشته باشند.

بازدید اژه ای از موزه ملی/ اجرای برنامه‌های هفته گردشگری

آن طور که روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی اعلام کرده؛ رئیس قوه قضائیه بیان کرد: به جهت انسجام و تسریع و تسهیل در پیشبرد امور حقوقی و قضائی مرتبط با حوزه میراث فرهنگی و گردشگری ضروری است تا برنامه‌های آموزشی مشترکی میان قوه قضائیه و وزارت میراث فرهنگی تشکیل شود.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به سخن قائم‌مقام وزارت میراث فرهنگی مبنی بر وجود برخی اماکن مجهول‌المالک در مناطق و بافت‌های تاریخی کشور که بعضاً زمینه‌ساز آسیب‌رسانی به ابنیه تاریخی می‌شوند، گفت: در این زمینه اصل ۴۹ قانون اساسی تکلیف را مشخص کرده است و ظرفیت‌های قانونی موجود است، لذا مبادرت به شناسایی و معرفی این قبیل اماکن کنید.

رئیس قوه قضائیه در ادامه بیان کرد: معاونت حقوقی وزارت میراث فرهنگی در قبال پرونده‌هایی که له یا علیه این وزارتخانه در مراجع قضائی تشکیل می‌شود باید تدابیر مقتضی را از حیث متقن و مستند بودن ادله و دفاعیات در دستور کار قرار دهد و امور را به گونه‌ای تمشیت کند که در مواردی که ذی‌حق بودن وزارتخانه در جهت صیانت از میراث فرهنگی و ابنیه تاریخی و امور ناظر بر گردشگری، مبرهن و مسلم است، قبل از صدور رأی نهایی، مراتب را برای اتخاذ راهکار مقتضی منتقل گرداند.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با تشریح و تبیین اصل ۸۳ قانون اساسی که ناظر بر حوزه کاری وزارت میراث فرهنگی است و همچنین بند (د) قانون مجازات اخلال در نظام اقتصادی، گفت: مطابق قانون هر گونه اقدامی به قصد خارج کردن میراث فرهنگی یا ثروت‌های ملی ولو به خارج کردن آن نیانجامد قاچاق محسوب و کلیه اموالی که برای‌خارج کردن از کشور در نظر گرفته شده است مال موضوع قاچاق تلقی و به سود دولت ضبط می‌شود؛ همین تصریح قانونی بیانگر اهمیت حوزه کاری میراث فرهنگی است، لذا شما متولیان امر در این حوزه با جدیت پیگیر جامه عمل پوشاندن به این ظرفیت‌های قانونی در راستای صیانت و حفاظت از سرمایه‌ها و نفایس ملی باشید.

هنوز تعریف جامعی از صنایع دستی با گذشت ۵۶ سال وجود ندارد

تعریف جامعی از صنایع دستی وجود ندارد

این هفته خبرگزاری مهر در گزارشی نوشت: آخرین تعریف بین المللی که از صنایع دستی توسط کارشناسان بین المللی در سمپوزیم بین‌المللی یونسکو- ITC مانیل فیلیپین سال ١٩٩٧ارائه شد چنین است: مراد از محصولات صنایع دستی، محصولات ساخته شده صنعتگران است. چه با دست و چه با ابزارهای دستی و یا وسایل مکانیکی، البته مشروط بر آنکه با نقش مستقیم کار دستی صنعتگر، بیشترین اهمیت را در ارائه محصول نهایی داشته باشد. این محصولات بدون محدودیت کمی و با استفاده از مواد خام منابع دائمی، زیباشناختی، هنری، ابداعی، فرهنگی، کارکردی سنتی یا سمبلیک داشته و از نقطه نظر دینی یا اجتماعی، دارای ارزشی شناخته شده در بوم خود هستند.

اتاق بازرگانی ایران یکی از ارکان مطالبه‌گر حوزه گردشگری باشد

این هفته اتاق بازرگانی یک نشست داشت در این نشست احد عظیم زاده، رئیس کمیسیون گردشگری اتاق ایران اظهار داشت: متأسفانه ایرلاین مناسب، مجتمع‌های بین‌راهی آبرومند، هتل‌های درخور توریست، اتوبوس‌های کولردار و … به اندازه کافی نداریم. در این شرایط هراندازه مسئولان دولتی و بخش خصوصی برای جذب گردشگر تلاش کنند فایده‌ای نخواهد داشت. چون اساساً شرایط پذیرش گردشگر در کشور فراهم نیست.

وی افزود: با همراهی دولت با بخش خصوصی، این توان را داریم که ظرف دو سال مشکلات را در این بخش حل کنیم.

عظیم زاده با بیان اینکه هر گردشگر خارجی معادل ۱۰۰ بشکه نفت برای کشور ارزآوری دارد، گفت: به جای اینکه به دنبال سرمایه از خارج برویم اول باید از خروج سرمایه جلوگیری کنیم.

علی اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی نیز در این نشست با تأکید بر ظرفیت‌های اتاق ایران و بخش خصوصی برای بهبود وضعیت گردشگری کشور بیان کرد: دیدگاه حاکم بر وزارتخانه ما، برون‌گرایی است و آماده همکاری تمام و کمال با کمیسیون گردشگری اتاق ایران و بخش خصوصی هستیم.

۹ صندوق حامل الواح هخامنشی همراه رئیس جمهور به ایران آمد

۹ صندوق حامل الواح هخامنشی همراه رئیس جمهور به ایران آمد

این هفته عزت الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی با انتشار متنی در صفحه شخصی خود نوشت: در فرودگاه هستم. قرار است از آقای ‎رئیس‌جمهوری و ۳۵۰۶ لوح تاریخی مربوط به دوره هخامنشی که در هواپیمای ایشان است استقبال کنم.

پیگیری‌های مستمر نتیجه داد و سرانجام ۹ صندوق، هر کدام به وزن ۷۵ کیلوگرم که شامل مجموعه‌ای ارزشمند از میراث فرهنگی و تمدنی کشور است، از آمریکا تحویل گرفته شد.

سوغاتی سفر آقای رئیس جمهور از سفر به آمریکا، ۳۵۰۶ لوح تاریخی متعلق به دوره هخامنشی بود مبارک ملت این الواح به صورت یکجا در سال ۱۳۱۱ در تخت جمشید کشف شده بود پهلوی اول ۳۰ هزار لوح کشف شده را به آمریکا فرستاد تا مؤسسه شرق شناسی شیکاگو روی آنها مطالعه کند.

گردشگری سبز رویکرد ۱۵۰ برنامه در هفته گردشگری

گردشگری سبز رویکرد ۱۵۰ برنامه در هفته گردشگری

نشست خبری هفته گردشگری و گرامیداشت روز جهانی جهانگردی در سالن خلیج فارس معاونت گردشگری برگزار شد. در این نشست علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی گفت: جایزه صادراتی در حوزه گردشگری در سال گذشته پرداخت شد و امسال هم در شیوه تخصیص آن بازنگری خواهد شد. شرکت در نمایشگاه‌های گردشگری خارجی اولویت دار، اعلام شده است. تمهیدی برای نمایشگاه گردشگری بهمن ماه امسال و حمایت از بخش خصوصی اندیشیده شده است و شرکت کنندگان از ۵۰ درصد تخفیف برای حضور بهره مند خواهند شد.

معاون گردشگری افزود: دو هزار متر زمین قابل تهاتر نیز به شرکت‌های خارجی تعلق می‌گیرد. روند جذب گردشگران ورودی امیدوار کننده بود به نحوی که از اول سال تا شهریور ماه امسال ۳ میلیون و ۳۵۴ هزار نفر وارد کشور شدند که در مقایسه با سال گذشته رشد ۳۸ درصدی را نشان می‌دهد.

وی گفت: برنامه لغو روادید با عراق نیز انجام شده بود و در رشد آمار گردشگران بی تأثیر نبود. یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر از آذربایجان گردشگر ورودی داشتیم. بیش از ۲۷ درصد در حوزه گردشگری داخلی رشد داشته‌ایم. پیشنهاد دولت برای دو روزه شدن تعطیلات تصویب شده و در مجلس در حال بررسی است. در حوزه گردشگری داخلی با معرفی مسیرهای گردشگری جدید دنبال شد. نظام بخشی به برگزاری رویدادها از جمله برنامه‌های ما بود. نظام نامه ثبت رویدادها نیز آماده شده است.

موزه‌های دفینه ۳ روز تعطیل می شوند

موزه‌های دفینه ۳ روز تعطیل بودند

در این هفته گروه موزه‌های دفینه به منظور انجام امور تعمیر و نگهداری موزه‌ها به مدت سه روز تعطیل بودند.

تمامی موزه‌های وابسته به گروه موزه‌های دفینه شامل موزه هنر ایران، پردیس موزه‌ای دفینه، موزه زمان، پردیس موزه‌ای شهدای رامسر، مرکز فرهنگی موزه‌ای نور و روشنایی یزد، موزه ملی هنرهای اصفهان و مرکز فرهنگی موزه‌ای خودروهای تاریخی ایران در روزهای دوم، سوم و چهارم مهر ماه به منظور انجام امور تعمیر و نگهداری تعطیل بودند.

تشکیل شورای ثبت جهانی برای اولویت‌های ۱۰ سال آینده

تشکیل شورایی برای اولویت‌های جهانی در ده سال آینده

در این هفته و پیرو ثبت جهانی پرونده کاروانسراهای ایرانی در فهرست یونسکو، نشست ثبت جهانی میراث فرهنگی و دستاوردهای آن در سالن اجتماعات پژوهشگاه میراث فرهنگی با حضور کارشناسان وزارت میراث فرهنگی و تیم تدوین کننده پرونده‌های ثبت جهانی برگزار شد.

در این برنامه علی دارابی معاون و قائم مقام وزارت میراث فرهنگی گفت: با ثبت ۵۴ کاروانسرا تعداد آثار جهانی ایران به ۲۷ پرونده افزایش پیدا کرد البته با سایت‌هایی که قبلاً در کشور ثبت جهانی شده از جمله قنوات و باغ‌های ایرانی نزدیک به ۱۰۴ سایت ثبت شده جهانی در ایران داریم. همه اعضای تیم ما به خاطر مشکلات ویزا نتوانستند در یونسکو حاضر شوند. سفارت ما هم یک هفته بیشتر نبود که در عربستان آغاز به کار کرده بود البته مشکلاتی برای کشورهای دیگر هم برای صدور ویزا وجود داشت.
دارابی بیان کرد: سفارت ایران در عربستان ضیافتی برگزار کرد در آنجا چند نفر از همکاران سوال کردند که فایده ثبت جهانی چیست. این مسئله مهمی است باید به مردم آن را توضیح دهیم. ثبت جهانی در واقع ثبت اعتبار است. هر اندازه این اعتبار برای یک ملت بیشتر باشد اعتبار جهانی آن ملت هم بیشتر است. ثبت آثار در یونسکو به مثابه دارایی یک ملت محسوب می‌شود. همچنین رابطه معناداری بین توریست و سایت‌های جهانی وجود دارد. در رتبه بندی کشورها وجود سایت‌های جهانی برای توریست‌ها در اولویت قرار دارد. ثبت جهانی بار معنایی دارد وقتی یک اثر طبیعی، تاریخی یا ناملموس، جهانی می‌شود همه مردم فارغ از نژاد و مذهب خود را مسئول نگهداری و حفظ آن می‌دانند و تنها محدود به یک جغرافیا نمی‌شود.

دارابی گفت: از طرفی در راستای افزایش سواد رسانه‌ای، توجه نخبگان و تشکل‌های مردم نهاد و فعالان و مردم به مشارکت در حفظ سایت‌های جهانی بیشتر می‌شود. و این گروه‌ها نسبت به سایت‌های جهانی احساس تعلق بیشتری می‌کنند. در جریان برگزاری ۴۵ مین نشست ریاض از تعدادی سمن‌های فعال تجلیل شد این تشکل‌ها آن دسته از نهادهایی هستند که داوطلبانه در یونسکو ثبت نام کرده و فعالیت می‌کردند از این حیث یونسکو از آنها تجلیل کرد. من امیدوارم که در ایران هم سمن‌ها با قدرت شکل بگیرند و فعالیت کنند و آنهایی هم که الان حضور دارند سطح فعالیت‌های خودشان را افزایش دهند.

انحصار و امضای طلایی در پرونده‌های ثبتی نداریم

قائم مقام وزارت میراث فرهنگی افزود: همه اقشار جامعه برای داشته‌های میراث فرهنگی خود احترام قائل هستند. حکمرانانی موفق هستند که همه عناصر ملی را به کار بگیرند. ما به شفافیت و ساختمان شیشه‌ای میراث فرهنگی اعتقاد داشته و وفاداریم. در این مدت تلاش کردیم این بحث که گفته می‌شود انحصار یا امضای طلایی وجود دارد را برداریم. چون میراث متعلق به همه جامعه است و برای اینکه نگاه خاص فردی بر ثبت جهانی حاکم نباشد شورایی متشکل از بزرگان را تشکیل دادیم و گفتیم برای ده سال آینده اولویت‌ها را مشخص می‌کنیم.

ورود اولین گروه گردشگران روسی به ایران پس از لغو روادید

ورود اولین گروه گردشگران روسی به ایران پس از لغو روادید

محمد حسین صوفی مدیرعامل کانون اتومبیل‌رانی و جهانگردی در حاشیه مراسم استقبال از گردشگران روسی گفت: از اولویت‌های برنامه‌های تحولی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در دولت سیزدهم افزایش تعاملات اقتصادی، فرهنگی به ویژه افزایش تعاملات گردشگری با کشورهای مختلف از جمله همسایگان است که بر این اساس برنامه‌های متعدد و متنوعی مانند برگزاری نمایشگاه‌های گردشگری ایران در خارج از کشور، برگزاری انواع رالی تورها طراحی شده است.

وی افزود: از برنامه‌های مهم دیگر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی موضوع لغو روادید با کشورهای مختلف جهان به شکل یک طرفه و دو طرفه است، خوشبختانه امروز پس از لغو روادید دو طرفه میان ایران و روسیه که حاصل چند سال تلاش و کوشش به ویژه در یکسال اخیر بوده است شاهد ورود نخستین گروه گردشگران روسی بودیم.

افتتاح ۱۸۸ پروژه در کشور به مناسبت هفته گردشگری

ا ۱۸۸ پروژه همزمان با روز جهانی گردشگری و با حجم سرمایه گذاری بیش از ۹ هزار میلیارد تومان افتتاح شد.

مراسم افتتاح پروژه‌های گردشگری همزمان با روز جهانی جهانگردی در یکی از هتل‌های تهران با حضور وزیر میراث فرهنگی و جمعی از کارکنان معاونت‌های گردشگری و اداره کل استان تهران برگزار شد.

در این برنامه اعلام شد؛ ۱۸۸ پروژه از انواع مصادیق گردشگری با مجموع حجم سرمایه گذاری بیش از ۹ هزار میلیارد تومان افتتاح شد. با افتتاح این پروژه‌ها در مجموع حدود ۳۹۶ هزار متر مربع به فضاهای گردشگری کشور اضافه و برای تعداد دو هزار و ۷۹۴ نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد شد.

این پروژه‌ها شامل ۲۸ باب هتل و هتل آپارتمان، ۶۹ باب اقامتگاه بوم‌گردی و سنتی و ۵۷ مورد سایر عناوین تأسیسات گردشگری است. در حال حاضر تعداد ۲۵۸۲ پروژه در انواع مصادیق تأسیسات گردشگری با مجموع حجم سرمایه گذاری ۳۶۷ هزار میلیارد تومان در سطح کشور در دست احداث است که ظرفیت اقامتی این پروژه‌ها شامل تعداد بیش از ۱۰۹ هزار اتاق است که با افتتاح این پروژه‌ها برای بیش از ۱۰۳ هزار شغل مستقیم ایجاد خواهد شد.

تعداد موافقت اصولی‌های صادره در دولت سیزدهم ۵۹۱۶ مورد بوده است. تعداد مجوزهای ایجاد صادره در دولت سیزدهم نیز ۱۰۴۳ مورد بوده است.

همچنین بیشترین جذب اعتبارات زیرساختی استانی سال ۱۴۰۱ به ترتیب اولویت شامل استان‌های اردبیل، ایلام، آذربایجان شرقی، هرمزگان، خوزستان، کرمان، فارس، گلستان، آذربایجان غربی و لرستان است.

همچنین اعلام شد از ابتدای دولت سیزدهم با احتساب پروژه‌های هفته دولت در سال جاری حدود ۱۰۷۷ پروژه در حوزه گردشگری با مجموع حجم سرمایه گذاری بیش از ۲۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به افتتاح رسیده است که افتتاح این پروژه‌ها توانسته بیش از ۲۸ هزار تخت به ظرفیت اقامتی کشور اضافه و برای حدود ۳۲ هزار نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد کند.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *