بازدید از «موزه وقف بیرجند» رایگان است

بیرجند-نخستین موزه وقف کشور در بیرجند در طول هفته وقف پذیرای علاقمندان برای بازدید به صورت رایگان است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: نخستین موزه‌های وقف کشور که در سال ۱۳۸۲ با همت سازمان اوقاف و امور خیریه و سازمان میراث فرهنگی راه‌اندازی شده، موزه وقف بیرجند است.

در این مجموعه ۹ هزار و ۹۸۰ قطعه از آثار انسان‌های خیر و واقفان و همچنین مجموعه‌ای از قرآن‌های خطی که مربوط به دوره صفویه و قبل از آن نگهداری می‌شود چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌سازد.

همچنین اشیایی همچون چراغ‌های روشنایی، تنگ‌های شیشه‌ای، جا استکانی‌های نقره‌ای، ۳۳۰ نوع وقف‌نامه پارچه‌ای، سنگی و کاغذی که در محتوی آن‌ها زمین و آب وقف عزاداری امام حسین (ع) نگاشته شده از آثار فاخری بوده که برای گردشگران و مردم جذاب می‌باشد.

یکی از مهم‌ترین قرآن‌ها که جزو قرآن‌های دست‌نویس با آب طلا بوده و ارزش بالایی نیز دارد در این موزه نگهداری و محافظت می‌شود.

همچنین سماورهای زغالی، انواع قهوه‌جوش و ظرف‌های تاریخی و قدیمی پذیرایی در مجالس، عزاداری‌ها و جشن‌ها، تشت‌های بزرگ مسی برای توزیع آب و شربت در گذرگاه‌ها، شمعدان‌ها و انواع چراغ‌های روشنایی و تُنگ‌های مسی از دیگر اشیا وقفی بوده که در این موزه گردآوری شده است.

وجود این موزه با همه اشیا وقفی گردآوری شده در آن نشان از عشق و علاقه مردم این خطه از کویر کشور به امام حسین (ع) و همچنین خیراندیشی افراد بزرگی دارد که از همان گذشته فرهنگ وقف در بینشان به عنوان یک مؤلفه ارزشمند وجود داشته است.

علاوه بر ابزار و اشیای وقفی جمع‌آوری شده در مجموعه موزه وقف، مکان قرارگیری این موزه دارای اهمیت تاریخی بوده به طوری که این مجموعه ارزشمند در ضلع شمالی بنای تاریخی مدرسه شوکتیه ایجاد شده است.

این بنا خود علاوه بر کاربری به عنوان مدرسه در زمان خود به عنوان بزرگترین حسینیه شهر بیرجند محسوب شده که در حال حاضر از شاهکارهای معماری شناخته می‌شود و برای گردشگران بسیار جذاب است.

نشانی این موزه در بیرجند، خیابان منتظری ۳، مدرسه و حسینیه شوکتیه است. همچنین ساعت بازدید با هماهنگی اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان بیرجند امکان پذیر است.

حجت‌الاسلام دادخدا خدایی، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بیرجند و درمیان در این خصوص اظهارکرد: وقف صدقه جاریه بوده که مزایا و محاسن آن تمام اقشار جامعه را در بر می‌گیرد.

وی با اشاره به موزه وقف بیرجند به عنوان نخستین موزه وقف کشور گفت: وجود این موزه و اشیایی که در آن نگهداری می‌شود نشانگر قدمت فرهنگ اصیل وقف در بین مردم خراسان‌جنوبی به ویژه مردم بیرجند است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بیرجند و درمیان با بیان اینکه در این موزه آثار نفیس و ارزشمندی در حوزه‌های مختلف وقفی نگهداری می‌شود، گفت: این موزه می‌تواند مکان جذابی برای نشان دادن قدمت وقف در بیرجند و استان باشد که حتی محققان می‌توانند در راستای حفظ آثار ملی و مذهبی و نگاشتن تاریخ کهن وقف در ایران بهره‌برداری کنند.

خدایی خاطرنشان کرد: به مناسبت هفته وقف این موزه برای بازدید علاقمندان از ساعت ۱۷ الی ۲۰ باز بوده و مردم می‌توانند به صورت رایگان از این مجموعه بازدید کنند.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *