ایران در نمایشگاه گردشگری عربستان شرکت می‌کند

معاون گردشگری کشور گفت: برنامه داریم در نمایشگاه‌های گردشگری عربستان شرکت کنیم. فعالان گردشگری آن کشور را نیز به تهران دعوت کرده و تفاهمنامه گردشگری دو کشور را فعال کنیم.

علی اصغر شالبافیان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره روابط گردشگری ایران و عربستان گفت: از آنجا که سفارت خانه‌های دو کشور ایران و عربستان آ غاز به کار کردند و یکی از موضوعات مورد بحث دو کشور نیز گردشگری است بنابراین این ارتباط مثل کشورهای دیگر روال عادی خود را طی خواهد کرد. برنامه داریم بتوانیم در نمایشگاه‌های گردشگری سال بعد عربستان شرکت کنیم و فعالان گردشگری آن کشور را به تهران دعوت و تفاهمنامه گردشگری دو کشور را فعال کنیم این موضوع در وزارت خارجه دنبال می‌شود.

وی افزود: برقراری خطوط هوایی دو کشور مورد تقاضای سازمان هواپیمایی بود این موضوع هم در حال بررسی است. موضوع ما در عربستان دچار مشکل نیست. اما درباره مصر روابط مستقیم سیاسی با این کشور نداریم اگر این روابط ایجاد شود؛ می‌تواند محور توجه و همکاری قرار گیرد.

باید پیگیری حقوق مسافران در مصر شفاف شود

وی به مصاحبه خبری وزیر گردشگری مصر درباره تسهیل سفر ایرانی‌ها به این کشور اشاره کرد و گفت: مطلبی از طرف وزیر گردشگری مصر در رسانه‌ها مطرح شده بود ولی برای اینکه دفاتر مسافرتی وضعیت خود را بدانند و مردمی که می‌خواهند در تورهای اعلامی حضور داشته باشند، در جریان باشند؛ مکاتبه‌ای با وزارت خارجه کرده ایم. جواب دادند تا زمانی که این موضوعات شفاف نشود و نحوه پیگیری حقوق مسافران در مصر شفاف و تبیین نشود؛ مورد توصیه نیست. این موضوع به بخش خصوصی ذیربط و انجمن‌ها اطلاع رسانی شد.

شالبافیان بیان کرد: موضوع تورهای گردشگری به مصر و بالعکس ظرفیتی است که می‌تواند پس از برقراری روابط بین دو کشور؛ هر چه بیشتر فعال شود. ما منتظر تعیین تکلیف وزارت خارجه درباره گردشگران مصری هستیم.

حضور پررنگ در نمایشگاه مسکو و حضور کمرنگ در امارات

معاون گردشگری کشور همچنین درباره شرکت ایران در نمایشگاه‌های گردشگری کشورهای دیگر نیز بیان کرد: ایجاد روابط با کشورهای مختلف و امضای تفاهمنامه ها زمینه ساز حضور بخش خصوصی است چون بخش خصوصی در حوزه ورود تورهای گردشگری فعالیت دارد.

وی گفت: هر اندازه برنامه‌های معرفی ظرفیت‌های کشور بیشتر دنبال شود، طبیعتاً کارهایی که انجام گرفته نتیجه موثرتری را خواهد داشت. به همین دلیل موضوع نمایشگاه‌ها فرصتی است برای اینکه ظرفیت گردشگری کشورمان معرفی شود و بخش خصوصی ایران با شرکای تجاری خود آشنا شده و مذاکره کنند.

شالبافیان به نمایشگاه گردشگری مسکو اشاره کرد و گفت: در این نمایشگاه و در نمایشگاه فیتور با حمایت حداکثری حضور پیدا کردیم اما در نمایشگاه ATM امارات زمینی که قرار بود به ما دهند تنها ۵۰ متر بود که جمع بندی ما به این نتیجه رسید که در این نمایشگاه به صورت گروهی شرکت نکنیم و برخی از دفاتر خودشان مستقل حضور داشته باشند. حتی یکی از شرکت‌های هوایی داخلی نیز به صورت مجزا غرفه گرفت.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *