«ایران باستان» در چین/ نمایشی از آثار تاریخی ایران

آثار تاریخی ایرانی در قالب نمایشگاه «ایران باستان» به شهرهای مختلف چین می رود تا به مدت ۶ ماه در شهرهای مختلف این کشور به نمایش درآید.

به گزارش خبرنگار مهر، ایران و چین در حال برگزاری برنامه‌های مختلف فرهنگی و گردشگری هستند در این میان ایران قصد دارد نمایشگاه‌های مختلفی از آثار تاریخی را در چین برگزار کند همچنان که در سال‌های گذشته این اتفاق را رقم زد.

سال ۹۱ ده اثر برگزیده از موزه ملی به شانگهای چین رفت. تا در شصتمین سال تأسیس این موزه، در کنار ۹۰ سفال تاریخی از کشورهای آمریکا، ترکیه، انگلستان، ایتالیا به نمایش گذاشته شود.

در سال ۹۸ نمایشگاه شکوه تمدن‌های آسیا به صورت مشترک با ۲۱ کشور در پکن برگزار شد و ایران هم ۱۵ اثر تاریخی را به این کشور فرستاد. در همین سال نمایشگاه دنیای لونگ چوان نیز برگزار شد.

پس از آن باز هم قرار بود نمایشگاهی از آثار ایرانی در چین برگزار شود اما به دلیل شرایط کرونا میسر نشد. تا اینکه این بار قرار شد تا تعدادی از آثار در قالب نمایشگاه ایران باستان از موزه ملی به چین برود.

«ایران باستان» در چین/ نمایشی از آثار تاریخی ایران

از طرفی هفته فرهنگی ایران در چین عنوان برنامه‌ای است که وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی در نظر داشت تا ماه دسامبر در کشور چین برگزار کند اما حالا این برنامه قرار است با همکاری دو وزارتخانه میراث فرهنگی و ارشاد با نمایشگاه آثار تاریخی ایران همزمان شود و با افتتاح این نمایشگاه، برنامه‌های هفته فرهنگی نیز آغاز شود.

وزارت میراث فرهنگی در نظر دارد آثار تاریخی را از موزه ملی ایران در شهرهای مختلف چین به نمایش بگذارد هنوز تعداد این آثار و شهرهایی که قرار است در چین نمایش داده شود؛ قطعی نشده ولی شهر پکن یکی از شهرها خواهد بود.

«ایران باستان» در چین/ نمایشی از آثار تاریخی ایران

متولیان برگزاری این نمایشگاه در نظر دارند تا هر دو ماه در یکی از شهرهای چین این نمایشگاه را برپا کنند. در این صورت نمایشگاه ایران ۶ ماه طول می‌کشد. همچنین هزینه حمل و نقل آثار، هزینه سفر و اقامت امنای اموال ایرانی و بیمه آثار تاریخی بر عهده کشور میزبان خواهد بود.

نمایشگاه دیگری که قرار است در چین برگزار شود مربوط به آثار موزه‌های استان تهران می‌شود. آثار تاریخی ایران از موزهای تحت نظر اداره کل میراث فرهنگی تهران از جمله موزه آبگینه انتخاب و پس از ارزیابی، برای نمایش به چین ارسال خواهد شد. جزئیات این نمایشگاه نیز در دست بررسی و تأیید است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *