اولین هتل سنتی سیستان و بلوچستان به بهره برداری می‌رسد

زاهدان- سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان، گفت: اولین هتل سنتی استان در روستای هدف گردشگری «قلعه نو» به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان، محمدهادی طهرانی مقدم در مراسم محوری روز روستا و عشایر که در روستای محمد شاهکرم شهرستان زهک برگزار شد، افزود: در سیستان و بلوچستان ۵۷ منطقه نمونه و ۴۷ روستای مصوب هدف گردشگری مشخص شده که یکی از آن روستاها در این منطقه، روستای «قلعه نو» است.

وی روستا را مرکز مهر و عاطفه، هنر و تلاش و تولید و نقطه آغاز هویت یک منطقه عنوان و اظهار کرد: روستاهای منطقه سیستان، نماد تاریخ، فرهنگ، طبیعت و شجاعت با مردمانی مهمان نواز، دارای آداب و رسوم ماندگار است.

طهرانی مقدم به مرمت ارگ محمدحسین خان ناروئی اشاره کرد و افزود: این بنا در روستای نمونه هدف گردشگری قلعه نو در پنج کیلومتری جاده زهک به زاهدان واقع است که بیش از ۸۵ درصد مرمت این ارگ کهن و زیبا انجام شده و در صدد این هستیم پس از تأمین اعتبار و تکمیل مرمت اولین هتل سنتی استان را پس از سال‌ها در این مجموعه به بهره برداری برسانیم.

وی ادامه داد: در روستای هدف گردشگری قلعه نو ۲ اقامتگاه بومگردی به صورت فعال دایر هست، که در این زمینه ساخت و تکمیل چهار اقامتگاه دیگر با کمک بنیاد علوی در دستور کار قرار گرفته است.

وی از آغاز پیگیری و ساماندهی روستاهای هدف گردشگری خبر داد و افزود: یکی دیگر از اقدامات در زمینه گردشگری روستایی و حمایت از صنایع دستی، پیگیری ثبت ملی «روستای خواجه احمد» شهرستان زهک به عنوان روستای ملی نساجی سنتی است و همچنین پیگیر معرفی روستای موسی ناروئی به عنوان روستای الگوی سوزن دوزی و روستای زیارتگاه به عنوان روستای معرق چوب هستیم.

طهرانی مقدم گفت: حضور گردشگران در روستاهای هدف گردشگری یک فرصت برای رونق اشتغال و اقتصاد روستاها ست که باید با برنامه ریزی درست از این فرصت به شیوه مفید بهره برد.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *