انتقال ۳ هزار و ۶۸۰ قطعه شیء تاریخی توقیف شده به مخزن امن

مدیرکل موزه‌های وزارت میراث‌فرهنگی گفت: ۳ هزار و ۶۸۰ قطعه شیء تاریخی توقیف شده در فرودگاه امام خمینی (ره) به وزارت میراث‌فرهنگی تحویل داده شد و به مخزن امن نیز منتقل شده است.

به‌گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره‌کل روابط‌عمومی و اطلاع‌رسان، وزارت میراث فرهنگی، مرتضی ادیب‌زاده گفت: محموله اشیای تاریخی توقیف شده در فرودگاه امام خمینی (ره) که روز سه‌شنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ با حضور رئیس پلیس پیشگیری فراجا، فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور و فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی رونمایی شد، شامل ۳‌هزار و ۶۸۰ قطعه اثر فرهنگی‌تاریخی است که بیشتر آثار اصل هستند. عمده این اشیا، حاصل حفاری‌های غیرمجاز در خوزستان است.

مدیرکل موزه‌ها افزود: اشیای مکشوفه از دوران عیلامی، هزاره اول قبل از میلاد تا قرون میانه اسلامی را در بر می‌گیرد. آثار عیلامی شامل دستبندهای طلا و نقره، گوشواره طلا، انگشتری‌های طلای نگین‌دار و سکه‌های طلاست. همچنین مجموعه ارزشمندی از سکه‌های قرون اولیه اسلامی، سکه‌های اموی که عمدتاً ضرب خوزستان هستند. همچنین یک مجموعه سکه عرب طبری مربوط به امرای طبرستان در قرون اولیه اسلامی در این مجموعه کشف شده که جنس اکثر آن‌ها نقره است.

ادیب‌زاده تصریح کرد: آثاری از سکه‌های سلوکی، سکه‌های ساسانی، سکه‌های اشکانی و همچنین سکه‌های ساتراپی‌های هخامنشی از دیگر آثار مجموعه کشف شده هستند.

وی در پایان اظهار کرد: این مجموعه در حال حاضر به وزارت میراث‌فرهنگی تحویل داده شده و به مخزن امن نیز منتقل شده است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *