امکان بازدید غروب تا طلوع چغازنبیل فراهم می‌شود

مدیرپایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه گفت: در نظر داریم امکان بازدید غروب تا طلوع چغازنبیل را تا ۴۵ روز آینده اجرایی کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، «میراث جهانی چغازنبیل؛ ناگفته‌های زیگورات» در خانه اندیشمندان علوم انسانی در حالی برگزار شد که هیچیک از متولیان دولتی در این برنامه حضور نداشتند تا بشنوند فعالان خوزستان درباره چغازنبیل اولین اثر میراث جهانی چه درخواست‌هایی دارند.

به جای آنها گروهی از علاقه مندان جمع شدند و تا پایان برنامه نشستند. در این برنامه از بی مهری‌هایی که نسبت به چغازنبیل شد حرف زدند و اینکه این میراث جهانی کمترین تعداد بازدیدکننده را در سال دارد.

عاطفه رشنویی که سالهاست نه تنها مانند یک مدیر میراثی بلکه به عنوان یکی از دلسوزان میراث خوزستان فعالیت دارد؛ از این موضوع گلایه کرد و گفت امیدوارم که چشمان من مدیران را در این سالن ندیده باشد و آنها آمده باشند.

پس از آن گفت که این میراث جهانی بر خلاف میراث جهانی دیگر کشورمان کمترین بازدیدکننده را دارد چون کمتر شناخته شده است. این درحالی است که آنقدر چغازنبیل راز سر به مهر دارد که اگر امروز شروع به کار کردن کنیم شاید صد سال آینده بتوانیم پاسخ برخی از سوالات را بدهیم.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه ادامه داد: این اثر را به عنوان فخر آجری جهان می‌دانند. من چند سال پیش که همکاری خودم را با این مجموعه آغاز کردم هر روز دقت می‌کردیم ببینیم چند نفر به سایت میراث چغازنبیل سر زده‌اند امروز هنوز هم این کار را می‌کنیم و می‌بینیم کم بازدیدترین سایت جهانی ایران است. چون هنوز نتوانسته‌ایم برای جامعه ذی نفعان کسب علمی و اقتصادی به وجود بیاوریم و اینها را به خوبی معرفی کنیم. همه کمبودها موجب شده تا نتوانیم برای آن کاری کنیم. این میراث برای همه است و همه حق دارند از آن منتفع شوند.

وی افزود: حلقه مفقوده ما در گردشگری به خصوص در خوزستان این است که به اندیشه مدیریت مقصد نرسیده‌ایم هیچ وقت در کنار این میراث جهانی به فکر تفریحات مردم و محتوای دیجیتال یا غیره نبودیم تا گردشگری که ۲۵ کیلومتر باید از جاده بپیچد تا به چغازنبیل برسد، از این تغییر مسیر خوشحال باشد.

رشنویی گفت: ۶۴۰ هکتار عرصه خشت و گل داریم که همه آن میراث هست. باید دست به دست هم برای ارتقای آگاهی عمومی دهیم.

وی با بیان اینکه در نظر داریم تا در چغازنبیل برنامه از غروب تا طلوع را اجرا کنیم گفت: امیدواریم با ایجاد زیرساخت‌های بازدید در شب، بتوانیم تا ۴۵ روز آینده آن را اجرایی کنیم.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *