از شمع روشن تا پسرک خندان در موزهای برای هنر جهان

موزه هنر جهان یکی از بخش های پردیس موزه‌ای دفینه هنری را در معرض دید مخاطبان قرار می‌دهد که برگرفته از جوانب مختلف هنری و سبک‌های متفاوت در هر کشور از هر ناحیه جغرافیایی است.

خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ موزه هنر جهان در پردیس موزه‌ای دفینه یکی از معدود موزه‌هایی است که در آن به موضوع هنر جهان با در نظر گرفتن ابعاد و ویژگی‌های مختلف آن می‌پردازد.

این موزه زیبایی‌ها، مهارت و خلاقیت‌های خاص هنرمندان و زندگی بشر را با زبان و ابزار هنر به نمایش گذاشته است. به همین دلیل در این موزه می‌توان همه نوع هنر و شیوه‌های خاص خلق هنر را مشاهده کرد. در این موزه حدود ۴۰۰ اثر هنری به نمایش گذاشته شده است که بیشتر آنها از خزانه‌های مؤسسه فرهنگی موزه‌ها بیرون آمده اند. این آثار هر کدام از نظر جغرافیایی متعلق به یک منطقه هستند و از هزاره چهارم پیش از میلاد تا قرن بیستم قدمت دارند.

در این موزه آثاری از پیکاسو، سالوادور دالی، ایران درودی مجسمه‌های برنزی و سنگی و آثاری از مکزیک و هند نیز دیده می‌شود اما شاید چند اثر باشند که توجه هر بیننده‌ای را جلب می‌کند.

یکی از آثار قابل توجه موزه هنر جهان تابلوی «منظره بازار در شب» اثر هنرمند بلژیکی هلندی است که شمعی روشن دارد شمعی که واقعی نیست اما به قدری زیبا و رئال است که سال‌ها نور این تابلو شده است.

پطروس فن خندل (petrus van schendel) هنرمند بلژیکی_هلندی است. او در خلق صحنه‌های شبانه که با نور لامپ یا شمع روشن می‌شدند مهارت داشت به همین دلیل دوستانش به او مسیو خندل یا آقای شمع می‌گفتند. در این تابلو شمعی روشن وسط تابلو نور عجیبی را به اطراف می‌تاباند به نحوی که صورت افرادی که اطراف آن ایستاده اند را هنرمندانه روشن کرده و به سایه‌های ناشی از تابش نور نیز دقت ویژه ای شده است.

این شمع خاموش نمی‌شود!/ توصیف یک تابلوی نقاشی

یکی از عادت‌های خندل این بود که از یک منظره در زوایای مختلف چندین اثر خلق می‌کرد سبک کار او موجب شد تا لئوپولد نخستین پادشاه بلژیک برخی از آثارش را خریداری کند.

این شمع خاموش نمی‌شود!/ توصیف یک تابلوی نقاشی

یکی دیگر از آثار زمانی که زنان و مردان دهکده ای در اواخر قرن نوزدهم یا اوایل قرن بیستم میلادی از هم جدا می‌شدند؛ ژوزف کارلی با تکنیک ریخته گری وداع مردان جنگ را در یک مجسمه برنزی نشان داد. این سرباز از آن موقع تا به حال در حال رفتن به جنگ و وداع با عزیز خود است.

از شمع روشن تا پسرک خندان در موزهای برای هنر جهان

و کودکی که همیشه می خندد. کودکی ماهیگیر اثر فردریش گلد شایر که با خمیر رس سفالگری ساخته شده و به نظر می‌رسد اتریشی است چون هنرمند آن هم اتریشی بوده است.

از شمع روشن تا پسرک خندان در موزهای برای هنر جهان

همنشینی هومر و شخصیت‌های داستان‌هایش در موزه هنر جهان قابل دیدن است. در این سالن پیکره هومر پیرمرد قصه گوی یونانی توجه را به سمت خودش جلب می‌کند. در سمت راست او مجسمه لائوکون معروف به همراه پسرانش قرار دارد.

از شمع روشن تا پسرک خندان در موزهای برای هنر جهان

لائوکون یکی از شخصیت‌های کتاب ایلیاد هومر است که کاهن معبد تروا بود و به خاطر مخالفتش با ورود اسب چوبی معروف یونانی‌ها به داخل شهر تروا به دستور خدایان یونانی خفته شد. هومر حتی نقاشی اسب تروا را هم در کنار دارد. اسب تروا اثری از سالوادور دالی محبوب هم روی دیوار موزه خودنمایی می‌کند.

موزه هنر جهان یکی از چهار موزه پردیس موزه‌ای دفینه است. موزه هنر اسلامی، موزه پول و موزه گوهر و آرایه های تاریخی بخش‌های دیگری از این پردیس هستند که در خیابان میرداماد واقع شده است و هر روز به جز شنبه‌ها به روی عموم مردم باز است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *