از تسهیلات کم بهره سفر تا رایگان شدن سومین روز اقامت در بومگردیها

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر گفت: در ستاد خدمات سفر درباره موضوعات مختلفی از جمله اعطای تسهیلات کم بهره به سفرهای خانوادگی تا اقامت رایگان در بوم گردی‌ها تصمیم گیری شده است.

مصطفی فاطمی مدیرکل گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در گفتوگو با خبرنگار مهر درباره فعالیت‌های ستاد هماهنگی خدمات سفرهای تابستانی گفت: فعالیت این ستاد با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای دیگر آغاز شده است. بیشترین بحثی که در این ستاد مطرح شده درباره محدودیت‌هایی است که امسال در حوزه حمل و نقل عمومی داریم. قرار شد سازمان هواپیمایی و راه آهن در این باره برنامه داشته باشند. مشکل این است که راه آهن بیشتر به سمت انتقال بار رفته است ولی مدیریت داخلی می‌تواند مسائل را حل کند.

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر گفت: چند پیک سفر از جمله اربعین را داریم که ستاد اربعین موضوع مربوط به آن را دنبال می‌کند.

فاطمی گفت: ساماندهی رویدادها را نیز در دستور کار داریم. بیشترین رویدادها با هدف جذب گردشگر در استان گیلان برگزار می‌شود که شامل ۵۴ رویداد است. این رویدادها فرهنگی اجتماعی و گردشگری هستند.

وی افزود: برنامه‌ای برای استفاده از زیر ساختهای تأسیسات گردشگری رفاهی و اقامتی دستگاه‌های اجرایی کشور داریم تا این تأسیسات در یک سامانه قرار گیرند و همه کارکنان دولت بتوانند از آن استفاده کنند. مزایا و چالش‌های آن را مطرح کرده ایم امیدواریم که به نتیجه برسد.

مدیرکل گردشگری داخلی درباره ترویج سفرهای خانواده محور به مقاصد پر تقاضا نیز گفت: تمرکز ویژه ای را در مقاصد محبوب و پر تقاضا داریم. یکی از برنامه‌های ستاد، اعطای تسهیلات کم بهره برای کارکنان سازمانهای طرف قرارداد برای سفرهای خانواده محور در مقاصد پر تقاضا بوده است. تا کنون ۲۳ سازمان دولتی قرارداد منعقد کرده اند که تسهیلات کم بهره برای استفاده خانواده‌های کارکنان در نظر گرفته شود.

وی افزود: انعقاد تفاهمنامه با سازمان منطقه آزاد کیش یکی دیگر از برنامه‌های ستاد برای تسهیل سفرهای ارزان با تاکید بر سفرهای خانواده محور در طول تابستان است. این دو جزیره در طول تابستان امکان ارائه تخفیف‌های خوب به خانواده‌ها را دارند.

دبیر ستاد هماهنگی خدمات سفر گفت: اجرای برنامه‌های ترویجی گردشگری خانواده محور از برنامه‌های دیگر این ستاد است که موضوع معلولان و گردشگری و کودک را دنبال می‌کند. ما به این نتیجه رسیدیم برای ترویج سفرهای خانواده محور، کودکان نقش کلیدی دارند. اگر بتوانیم زیرساخت‌های مکمل در تأسیسات گردشگری برای کودکان ایجاد کنیم محرک ویژه ای برای سفر خواهد بود.

فاطمی گفت: در جلسات ستاد قرار شده در صورتی که به پیک سفرها برسیم، از ظرفیت زائرسراها در مقاصد پر مسافر استفاده شود.

وی افزود: بحث بوم گردی‌ها را داشتیم چون این اقامتگاه‌ها فرصتی برای ترویج سفرهای اقتصادی، آسان سازی و سفرهای خانواده محور است. و منافع اقتصادی سفر و کیفیت جامعه میزبان را توسعه می‌دهد. همچنین روند افزایش سفر به این بوم گردی‌ها زیاد است و رضایت نسبی گردشگران را به دنبال دارند. ضمن اینکه بوم گردی‌ها مباحثی از جمله محیط زیست و توجه به خوراک های بومی و آئین‌ها و معماری‌ها را نیز دنبال می‌کنند.

فاطمی ادامه داد: نشست‌های با جامعه بوم گردی داشتیم. قرار شده در ایام تابستان تخفیف‌های ویژه ای به مسافران بدهند. از جمله اینکه خانواده‌ها می‌توانند در شب سوم اقامتشان رایگان اسکان کنند یا اینکه از تخفیف خوبی برخوردار شوند. این طرح برای بیش از دو روز است بنابراین باید خانواده‌ها از قبل آن اقامتگاه را در جریان استفاده از این مزایا قرار دهند. این طرح به همه استان‌ها ابلاغ شده و تا پایان تابستان ادامه دارد.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *