از انتخاب معاون صنایع دستی در جایگاه جهانی تا توریسم‌تراپی

پرداختن به موضوع توریسم‌تراپی،انتخاب معاون صنایع دستی در یک جایگاه جهانی، برگزاری نشست گردشگری و معنویت و تقدیر از فعالان گردشگری کیش از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری این هفته بود.

خبرگزاری مهر_ گروه جامعه؛ در این هفته نشست تخصصی گردشگری و معنویت با رویکرد سلامت معنوی در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد در این نشست محمد حسین ایمانی خوشخو استاد گردشگری دانشگاه علم و فرهنگ و رئیس پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی گفت: بحث گردشگری و معنویت چند سالی است که در این دانشگاه مطرح می‌شود. امسال چهارمین کنفرانس گردشگری و معنویت را برگزار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در جای جای دین به موضوع سلامت معنوی پرداخته شده است گفت: اگر پیگیر سلامت معنوی باشیم در سفر بیشتر به دست می‌آید تا خانه.

به گفته خوشخو توریسم تراپی موضوع جدیدی غیر از توریسم سلامت و پزشکی است این واژه جدید در قالب رساله دکترا تدوین و معرفی می‌شود ما می‌خواهیم روی آن بیشتر کار کنیم‌.

در ادامه این نشست منوچهر جهانیان عضو هیأت علمی دانشگاه علم و فرهنگ و معاون دانشجویی فرهنگی این دانشگاه ضمن گلایه از اینکه بحث گردشگری تعالی بخش به کسانی که تخصصی در این حوزه ندارند سپرده شده گفت: سلامت معنوی از مفاهیم بنیادینی است که در زندگی بشر جاری است. این مفهوم ارتباط زیادی با موضوع گردشگری معنوی دارد.

وی گفت: سلامت معنوی مبتنی بر هشت محور است از جمله معرفت افزایی، موضوع دیگر زیبایی شناختی است. انسان که به تمام جاهای دنیا سفر می‌کند زیبایی وجود دارد انسان از این زیبایی لذت می‌برد.

معناگرایی سومین محور است. چهارمین محور هم ایمان به خالق هستی است. یعنی اینکه تمام جذابیت‌های عالم خلقت یک خالقی دارد که با تمرکز روی آن پی به ذات او می بریم.

وی گفت: عقلانیت و خردگرایی پنجمین محور و تعامل و تعادل اجتماعی و روانشناختی ششمین محور به شمار می‌آید. احساس مسئولیت محور هفتم و تاکید بر بازگشت به خویشتن محور هشتم است.

اولین هتل سنتی سیستان و بلوچستان به بهره برداری می‌رسد

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان، گفت: اولین هتل سنتی استان در روستای هدف گردشگری «قلعه نو» به بهره برداری می‌رسد.

محمدهادی طهرانی مقدم افزود: در سیستان و بلوچستان ۵۷ منطقه نمونه و ۴۷ روستای مصوب هدف گردشگری مشخص شده که یکی از آن روستاها در این منطقه، روستای «قلعه نو» است.

طهرانی مقدم به مرمت ارگ محمدحسین خان ناروئی اشاره کرد و افزود: این بنا در روستای نمونه هدف گردشگری قلعه نو در پنج کیلومتری جاده زهک به زاهدان واقع است که بیش از ۸۵ درصد مرمت این ارگ کهن و زیبا انجام شده و در صدد این هستیم پس از تأمین اعتبار و تکمیل مرمت اولین هتل سنتی استان را پس از سال‌ها در این مجموعه به بهره برداری برسانیم.

منطقه آزاد به معنای منطقه رها نیست

برنامه دیگری که این هفته برگزار شد؛ مراسم پاسداشت و قدردانی از پیشکسوتان و فعالان گردشگری جزیره کیش بود. در این مراسم که جمعی از فعالان گردشگری، پیشکسوتان و مدیران هتل‌ها و آژانس داران حضور داشتند، علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی گفت: کیش عصاره و چکیده‌ای از کشور است برخی افراد از شهرهای دیگر به این جزیره آمده اند و پروژه‌ای اجرا کرده اند و یا زندگی می‌کنند من مغتنم می دانم که از تجربه آنها مستند و استفاده شود.

شالبافیان گفت: اگر این جزیره دوران شروع و اوجی دارد بالاخره یک الگویی داشته است و اگر ۱۰ منطقه دیگر هم به آن اضافه شده باید الگویی از ضعف‌ها و قدرت‌ها باشد.‌

معاون گردشگری کشور گفت: فعالان بخش خصوصی کیش نباید خود را در قلمروی کیش بلکه باید در قالب کشور ببینند.

وی بیان کرد: مصوبه سوخت یارانه‌ای گرفته ایم اما اجرای آن به عهده فعالان مناطق آزاد است. اینها را مطالبه کنید تا اگر دستگاه‌های اهمال می‌کند مشخص شود.

شالبافیان گفت: قبلاً می‌گفتند منطقه‌ای آزاد است ولی معنی آن رها کردن آن نیست. قرار است طرحی برای منطقه آزاد تعریف شود که نیازمندی‌های دهه آتی کیش هست.

معاون صنایع دستی ایران معاون دفتر غرب آسیا شد

معاون صنایع دستی ایران معاون دفتر غرب آسیا شد

اجلاس منطقه‌ای صنایع دستی آسیا و اقیانوسیه چند روز پیش در شهر خوقند ازبکستان با حضور جمعی از هنرمندان سراسر دنیا برگزار شد. در این اجلاس منطقه غرب آسیا دو نماینده معرفی کرد یکی از سوی فلسطین و دیگری از ایران.

این جایگاه بر اساس رزومه و پست جدیدی که وزیر میراث فرهنگی به مریم جلالی معاون صنایع دستی داده بود، به دفتر بین الملل اعلام شد و مسئولان اجلاس پس از بررسی رزومه، جلالی را به عنوان معاون دفتر غرب آسیا انتخاب کردند.

برگزاری نشست‌هایی با موضوع میراث ناملموس با همکاری ۷ کشور

برگزاری نشست‌هایی با موضوع میراث ناملموس با همکاری ۷ کشور

نشست تخصصی «میراث فرهنگی ناملموس و تاب‌آوری در برابر تغییرات اقلیمی و تأثیرات آن در آسیای غربی و مرکزی، با تاکید ویژه بر نقش فعالان غیردولتی» برگزار می‌شود.

آتوسا مؤمنی، رئیس مرکز میراث ناملموس تهران در نشست خبری به مناسبت برگزاری نشست تخصصی زیرمنطقه‌ای «میراث فرهنگی ناملموس و تاب‌آوری در برابر تغییرات اقلیمی و تأثیرات آن در آسیای غربی و مرکزی، با تاکید ویژه بر نقش فعالان غیردولتی» در عمارت تاریخی کوشک برگزار شد.

مؤمنی با اشاره به بیستمین سالگرد تصویب کنوانسیون ۲۰۰۳ پاسداری از میراث‌فرهنگی ناملموس یونسکو آن را به‌عنوان کنوانسیون مادر سازمان یونسکو معرفی کرد و افزود: پس از تصویب کنوانسیون ۱۹۷۲ در راستای حفاظت از میراث‌فرهنگی یادمانی و معرفی به‌عنوان میراث بشری خلائی برای بخشی از این میراث که پشتوانه خلق آثار یادمانی هستند، وجود داشت به همین علت برای حفاظت و صیانت از آثار یادمانی کنوانسیون ۲۰۰۳ با هدف ایجاد وفاق بین ملت‌ها و کشورها شکل گرفت.

وی با بیان اینکه ایران به دلیل اقدامات مؤثر و فعالیت‌های حفاظتی، مرمتی و احیاگری‌های مؤثر در حوزه میراث‌فرهنگی ملموس و ناملموس جز سکان‌داران اصلی این عرصه محسوب می‌شود، ادامه داد: مرکز ناملموس تهران با عنوان مرکز پاسداری از میراث‌فرهنگی ناملموس در آسیای غربی و مرکزی در راستای آگاهی‌افزایی، پاسداری، ظرفیت‌سازی و شبکه‌سازی برای حفاظت، صیانت و ترویج میراث‌فرهنگی ناملموس اقدامات مؤثری را در این منطقه که ۲۴ کشور زیرمجموعه آن و ۱۱ کشور عضو مرکز تهران هستند، انجام می‌دهد.

ارائه پیشنهاد خواهرخواندگی ملایر و خوقند

ارائه پیشنهاد خواهرخواندگی ملایر و خوقند

این هفته مریم جلالی معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی گفت: ماه گذشته برای صنایع دستی ماه پرکاری بود. صنایع دستی در حوزه کمیسیون‌های تخصصی دولت و لایحه برنامه هفتم، توانست نقش آفرینی خوبی برای کمیسیون تلفیق داشته باشد. در این کمیسیون نمایندگان مجلس مواد لایحه برنامه هفتم را غنی سازی کردند و تقویت توجهی نسبت به صنایع دستی در آن اتفاق افتاد.

جلالی ادامه داد: از طرفی رویکرد بین المللی ما با توجه به هدف گذاری صادراتی که داریم با انجام دو سفر، رنگ تازه‌تری به خود گرفت. یکی از آنها سفر به ازبکستان بود که اجلاس منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه در شهر خوقند آن برگزار شد. دیگری سفر به عربستان به عنوان نماینده وزیر میراث فرهنگی بود.

معاون صنایع دستی درباره شرکت در اجلاس منطقه‌ای صنایع دستی آسیا و اقیانوسیه، گفت: غیر از پروتکل‌های دیپلماتیک که در شورای جهانی صنایع دستی وجود دارد حضور هنرمندان سراسر آسیا و حتی اروپا و آمریکا در شورای جهانی صنایع دستی و شهر خوقند ازبکستان بسیار مؤثر بود.

جلالی گفت: خوقند یکی از شهرهای استان فرغانه ازبکستان است که اتفاقاً همانند شهر ملایر در استان همدان به عنوان شهر جهانی منبت شناخته می‌شود. به همین دلیل پیشنهاد خواهر خواندگی ملایر و خوقند را ارائه کردیم که با استقبال مواجه شد و شهردار این دو شهر به همراه نماینده مجلس ملایر نیز با این پیشنهاد موافق هستند.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *