ارائه پیشنهاد خواهرخواندگی ملایر و خوقند

معاون صنایع دستی کشور از ارائه پیشنهاد خواهر خواندگی دو شهر خوقند ازبکستان و ملایر همدان در حاشیه اجلاس منطقه‌ای صنایع دستی آسیا و اقیانوسیه خبر داد.

مریم جلالی معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی به خبرنگار مهر گفت: ماه گذشته برای صنایع دستی ماه پرکاری بود. صنایع دستی در حوزه کمیسیون‌های تخصصی دولت و لایحه برنامه هفتم، توانست نقش آفرینی خوبی برای کمیسیون تلفیق داشته باشد. در این کمیسیون نمایندگان مجلس مواد لایحه برنامه هفتم را غنی سازی کردند و تقویت توجهی نسبت به صنایع دستی در آن اتفاق افتاد.

جلالی ادامه داد: از طرفی رویکرد بین المللی ما با توجه به هدف گذاری صادراتی که داریم با انجام دو سفر، رنگ تازه‌تری به خود گرفت. یکی از آنها سفر به ازبکستان بود که اجلاس منطقه‌ای آسیا و اقیانوسیه در شهر خوقند آن برگزار شد. دیگری سفر به عربستان به عنوان نماینده وزیر میراث فرهنگی بود.

معاون صنایع دستی درباره شرکت در اجلاس منطقه‌ای صنایع دستی آسیا و اقیانوسیه، گفت: غیر از پروتکل‌های دیپلماتیک که در شورای جهانی صنایع دستی وجود دارد حضور هنرمندان سراسر آسیا و حتی اروپا و آمریکا در شورای جهانی صنایع دستی و شهر خوقند ازبکستان بسیار مؤثر بود.

جلالی گفت: خوقند یکی از شهرهای استان فرغانه ازبکستان است که اتفاقاً همانند شهر ملایر در استان همدان به عنوان شهر جهانی منبت شناخته می‌شود. به همین دلیل پیشنهاد خواهر خواندگی ملایر و خوقند را ارائه کردیم که با استقبال مواجه شد و شهردار این دو شهر به همراه نماینده مجلس ملایر نیز با این پیشنهاد موافق هستند.

وی افزود: مسئولان این شهر همه ساله جهانی شدن شهرشان را جشن می‌گیرند این جشن امسال همزمان با نشست اعضای شورای منطقه‌ای صنایع دستی آسیا و اقیانوسیه به همت شهرداری برگزار شد و در آن بیش از ۲۵۰۰ هنرمند از سراسر جهان حضور داشتند.

وی افزود: از ایران نیز ما به همراه ۵ نفر از هنرمندانی که برای حضور در این برنامه ثبت نام کرده بودند و درخواست آنها از طرف ازبکستان پذیرفته شده بود شرکت کردیم. دو هنرمند سفالگر دو هنرمند در حوزه نساجی سنتی و رودوزی و یک هرمند در حوزه چوب همراهمان بودند. میزبانی این برنامه را شورای جهانی صنایع دستی و دفتر منطقه‌ای به عهده داشت. برای هنرمندان حاضر در این برنامه نمایشگاه‌ها و کارگاه‌های تخصصی در حوزه‌های مختلف برگزار کردند.

وی با بیان اینکه یک همگرایی بین المللی در حوزه صنایع دستی این شهر مشهود بود گفت: شهر خوقند به صورت کامل در تسخیر صنایع دستی قرار داشت و همه المان‌های شهری برخاسته از صنایع دستی بود. صنایع دستی آنها به جهت ریشه‌های مشترکی که با ازبکستان داریم شبیه به صنایع دستی ایران است.

معاون صنایع دستی کشور از افتتاح موزه صنایع دستی خوقند خبر داد و گفت: این موزه شامل صنایع دستی‌هایی بود که در نشست قبلی اجلاس منطقه شورای جهانی مهر اصالت گرفته بودند ۳۸ اثر از شهرهای یزد زنجان اردبیل سیستان و بلوچستان خراسان جنوبی و … در این موزه قرار داشت.

وی ادامه داد: حضور و گفتگوی ما با نماینده‌های صنایع دستی و هنرهای سنتی کشورهای منطقه اتفاق مبارکی برای ایجاد مفاهمه و ارتباطات بین المللی حوزه هنر یعنی دیپلماسی هنری و دیپلماسی عمومی بود.

جلالی افزود: در این شهر فشن شویی با حضور طراحان لباس منطقه براساس صنایع دستی برگزار شد. با قرقیزستان صحبت کردیم که برنامه‌ای برای مد و لباس اسلامی با بهره‌گیری از صنایع دستی داشته باشیم.

معاون صنایع‌دستی گفت: در این مراسم، دبستانی برای رده سنی ۷ تا ۱۲ سال که فقط موسیقی و صنایع دستی و فوتبال در آن تدریس می‌شد در خوقند افتتاح کردند. ما پیشنهاد کردیم منطقه آسیا و اقیانوسیه برای ارتقای دانش دختران نوجوان و جوان همه کشورها همگرایی کنند و تمرکز بر آموزش صنایع دستی به دختران باشد برخی از کشورها از جمله قرقیزستان و قزاقستان برای این منظور اعلام آمادگی کردند.

وی تصریح کرد: همچنین اولین روز کاری سفیر جدید ایران در ازبکستان با موضوع صنایع دستی گره خورد و ما با او و رایزن فرهنگی ایران جلسه‌ای برگزار کردیم. در نشست شهرداران شهرهای جهانی نیز شرکت کردیم چون معتقدم صنایع دستی از آنجا که جزو زیست شهری است؛ باید به حکمرانی شهری تبدیل شود و شهرداران در این زمینه می‌توانند مؤثر باشند.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *