ارائه راهکارهای حفاظتی برای آثار عاجی موزه مخصوص در کاخ گلستان

طرح پژوهشی «ساختارشناسی آثار عاجی موجود در موزه مخصوص کاخ گلستان» توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی به انجام رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط‌عمومی پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، ماندانا طیبی مجری طرح و کارشناس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگیبا اعلام این خبر، آثار عاجی موجود در موزه مخصوص در مجموعه تاریخی- فرهنگی کاخ گلستان را یکی از شاخص‌ترین مجموعه‌های عاجی از دوران قاجار خواند و گفت: طرحی با تکیه بر آسیب‌شناسی این مجموعه پس از طرح پژوهشی «ساختار شناسی آثار عاجی موجود در موزه مخصوص کاخ گلستان» توسط این پژوهشکده به انجام رسید.

وی با بیان‌اینکه ضمن انجام مطالعات میکروسکوپی شواهدی مبنی بر آسیب و تخریب در این آثار دیده شدند تصریح‌کرد: از آنجا که تا زمان حال هیچ گونه بررسی و مطالعه‌ای در راستای حفاظت این مجموعه صورت نگرفته، آسیب‌شناسی و آسیب‌نگاری آثار این مجموعه را برای ارائه راه‌کارهای مناسب جهت حفاظت همراه با بررسی عوامل آسیب‌رسان با دیدگاه حفاظت پیشگیرانه الزامی کرده است.

این کارشناس افزود: برای انجام این طرح پژوهشی تمامی مطالعات در محل و روی نمونه اصلی بدون هرگونه تخریب فیزیکی و شیمیایی متمرکز بوده و با توجه به محدودیت در امکان نمونه‌برداری از عاج‌های مورد مطالعه بیشترین بررسی جهت انجام مطالعات آسیب‌شناسی و مستند نگاری از تصویربرداری به روش میکروسکوپی همراه با عکاسی حرفه‌ای با دوربین دیجیتال بهره برده‌ایم.

مجری طرح پژوهشی «ساختار شناسی آثار عاجی موجود در موزه مخصوص کاخ گلستان» اظهار کرد: پس از مطالعات انجام شده در این زمینه آماری از انواع آسیب‌های ثبت شده از جمله لایه‌های چرکی، شکستگی‌ها، مرمت‌های نادرست و … همراه با نمونه‌هایی از شناسنامه آسیب‌شناسی آثار ارائه شده است.

طیبی گفت: در این طرح پژوهشی بررسی عوامل زوال، چگونگی تأثیر عوامل مخرب، پایش محیطی و اندازه‌گیری دما و رطوبت در یک دوره زمانی خاص توسط دستگاه دیجیتال به نام دیتالاگر همراه با نمودارهای تغییرات جوی در فضاهای مورد اندازه‌گیری و در نهایت ارائه راهکارهای حفاظتی آثار موجود در این مجموعه قید شده است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *