اختصاص وام به بافتهای تاریخی/درگذشت یک استاد گردشگری

تبدیل کاخ سلیمانیه به موزه نقاشی قجری، درگذشت یک استاد پیشکسوت گردشگری و اعلام شرکت ایران در نمایشگاه گردشگری عربستان از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

خبرگزاری مهر _گروه جامعه؛ در این هفته خبررسید که کاخ سلیمانیه کرج قرار است به موزه نقاشی قجری تبدیل شود.

این کاخ مدتها به روی مردم بسته بود چون فعالیت مرمت آن طول کشید. گاهی نیز تنها در ایام تعطیل باز می‌شد اما حالا رحیم خاکی مدیرکل میراث فرهنگی استان البرز به خبرنگار مهر می‌گوید: این کاخ در ساعات اداری به روی مردم باز است چون در حال حاضر نیروهای زیادی نداریم.

خاکی گفت: یک و نیم میلیارد تومان بودجه تجهیز کاخ آمده است چون ۲۰ آیتم حفاظتی و امنیتی داشت که گروه کارشناس وزارت خانه درباره آن بررسی‌های لازم را انجام دادند.

وی ادامه داد: قرار است این کاخ به موزه نقاشی قجری تبدیل شود و آثارش نیز از موزه ملی ایران به دست ما رسید اگر بحث تجهیز کامل شود مشکلی برای موزه شدن کاخ وجود ندارد.

انتقال ۳ هزار و ۶۸۰ قطعه شیء تاریخی توقیف شده به مخزن امن

همچنین در این هفته مدیرکل موزه‌های وزارت میراث‌فرهنگی خبرداد: ۳ هزار و ۶۸۰ قطعه شیء تاریخی توقیف شده در فرودگاه امام خمینی (ره) به وزارت میراث‌فرهنگی تحویل داده شد و به مخزن امن نیز منتقل شده است.

مرتضی ادیب‌زاده گفت: محموله اشیای تاریخی توقیف شده در فرودگاه امام خمینی (ره) که با حضور رئیس پلیس پیشگیری فراجا، فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور و فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی رونمایی شد، شامل ۳‌هزار و ۶۸۰ قطعه اثر فرهنگی‌تاریخی است که بیشتر آثار اصل هستند. عمده این اشیا، حاصل حفاری‌های غیرمجاز در خوزستان است.

مدیرکل موزه‌ها افزود: اشیای مکشوفه از دوران عیلامی، هزاره اول قبل از میلاد تا قرون میانه اسلامی را در بر می‌گیرد. آثار عیلامی شامل دستبندهای طلا و نقره، گوشواره طلا، انگشتری‌های طلای نگین‌دار و سکه‌های طلاست. همچنین مجموعه ارزشمندی از سکه‌های قرون اولیه اسلامی، سکه‌های اموی که عمدتاً ضرب خوزستان هستند. همچنین یک مجموعه سکه عرب طبری مربوط به امرای طبرستان در قرون اولیه اسلامی در این مجموعه کشف شده که جنس اکثر آن‌ها نقره است.

ایران در نمایشگاه گردشگری عربستان شرکت می‌کن د

علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی درباره روابط گردشگری ایران و عربستان گفت: از آنجا که سفارت خانه‌های دو کشور ایران و عربستان آ غاز به کار کردند و یکی از موضوعات مورد بحث دو کشور نیز گردشگری است بنابراین این ارتباط مثل کشورهای دیگر روال عادی خود را طی خواهد کرد. برنامه داریم بتوانیم در نمایشگاه‌های گردشگری سال بعد عربستان شرکت کنیم و فعالان گردشگری آن کشور را به تهران دعوت و تفاهمنامه گردشگری دو کشور را فعال کنیم این موضوع در وزارت خارجه دنبال می‌شود.

وی افزود: برقراری خطوط هوایی دو کشور مورد تقاضای سازمان هواپیمایی بود این موضوع هم در حال بررسی است. موضوع ما در عربستان دچار مشکل نیست. اما درباره مصر روابط مستقیم سیاسی با این کشور نداریم اگر این روابط ایجاد شود؛ می‌تواند محور توجه و همکاری قرار گیرد.

باید پیگیری حقوق مسافران در مصر شفاف شود

وی به مصاحبه خبری وزیر گردشگری مصر درباره تسهیل سفر ایرانی‌ها به این کشور اشاره کرد و گفت: مطلبی از طرف وزیر گردشگری مصر در رسانه‌ها مطرح شده بود ولی برای اینکه دفاتر مسافرتی وضعیت خود را بدانند و مردمی که می‌خواهند در تورهای اعلامی حضور داشته باشند، در جریان باشند؛ مکاتبه‌ای با وزارت خارجه کرده ایم. جواب دادند تا زمانی که این موضوعات شفاف نشود و نحوه پیگیری حقوق مسافران در مصر شفاف و تبیین نشود؛ مورد توصیه نیست. این موضوع به بخش خصوصی ذیربط و انجمن‌ها اطلاع رسانی شد

موزه بافته‌های تاریخی راه اندازی می‌شود

مدیر توسعه گروه موزه‌های دفینه همزمان با هفته صنایع دستی از راه اندازی اولین موزه بافته‌های تاریخی کویر ایران با محوریت بافته‌ها و منسوجات یزد خبر داد.

محسن قانونی مدیر توسعه گروه موزه‌های دفینه گفت: سال گذشته بعد از اینکه موزه نور و روشنایی یزد مورد بهره برداری قرار گرفت؛ رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با استانداری یزد تفاهمنامه ای امضا کردند تا در کنار این موزه، بنای موزه دیگری نیز تجهیز و ایجاد شود.

اختصاص وام به بافتهای تاریخی/درگذشت یک استاد گردشگری

وی گفت: موزه نور و روشنایی بخشی از کارخانه ریسندگی بوده است که سال گذشته مورد بهره برداری قرار گرفت. بخش دیگری از این کارخانه از جمله ساختمان اصلی، با ۶۱۰۰ متر مربع، در اختیار بنیاد قرار گرفت تا به عنوان دومین فضای موزه‌ای بنیاد در کنار موزه نور و روشنایی مورد بهره برداری قرار گیرد.

قانونی از پیگیری فرایندها در سال جاری خبر داد و گفت: مدیر عامل مؤسسه، شهردار یزد و مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد از مکان کارخانه برای شروع عملیات و تبدیل آن به موزه بازدید کرده و پس از تفاهمنامه فرایند اداری آن نیز درحال پیگیری است. همچنین برای مرمت و راه اندازی این موزه که قرار است بهمن ماه به بهره برداری برسد، بالغ بر هزار میلیارد ریال بودجه اختصاص داده شده است.

مدیر توسعه گروه موزه‌های دفینه با بیان اینکه شهر یزد به عنوان پایگاه نساجی در ایران از گذشته‌های دور مورد توجه قرار داشته و در دوران پهلوی نیز بیشترین کارخانه‌های نساجی ایران در یزد فعالیت می‌کردند گفت: از آنجا که محل در نظر گرفته شده برای موزه بافت‌های تاریخی، کارخانه منسوجات و ریسندگی بوده و وجه قرابتی با موضوع موزه ایجاد کرده، بنیاد تصمیم گرفت تا این بخش از کارخانه را نیز به مجموعه موزه‌ای خود اضافه کند و این مکان به یک پردیس موزه‌ای تبدیل شود. بدین ترتیب موزه بافت‌های تاریخی کویر ایران را در کنار موزه نور و روشنایی خواهیم داشت.

اختصاص ۶ حکم به حوزه گردشگری در برنامه هفتم توسعه کشور

اختصاص ۶ حکم به حوزه گردشگری در برنامه هفتم توسعه کشور معاون گردشگری گفت: لایحه برنامه هفتم توسعه به عنوان سند بالادستی کشور با دارا بودن بخش‌های مجزای تخصصی، نگاه ویژه‌ای به صنعت گردشگری دارد.

علی‌اصغر شالبافیان افزود: بررسی موضوعات سه حوزه تخصصی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در لایحه ارائه شده برنامه هفتم توسعه به مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد احکامی که در حوزه مأموریتی وزارتخانه پیشنهاد شده است، در راستای تقویت و توسعه صنعت گردشگری کشور است.

اختصاص وام به بافتهای تاریخی/درگذشت یک استاد گردشگری

معاون گردشگری کشور با بیان اینکه به چند جهت لایحه برنامه هفتم توسعه نسبت به سنوات گذشته متمایز است، تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های بارز آن عبارت است از اینکه فصل جداگانه‌ای تحت عنوان میراث‌فرهنگی و گردشگری ایجاد شده است. به این معنا که یکی از محورهای اصلی برنامه‌های ارائه شده حوزه‌های مذکور به شمار می‌آید.

وی افزود: این امکان توسط نمایندگان مجلس فراهم شده است که به جهت اختصاص فصل مجزا احکام تکمیلی و تقویت‌کننده حوزه گردشگری را لحاظ کنند. این در حالیست که در دوره‌های قبل چنین چیزی را شاهد نبودیم. این موضوع متأثر از نگاه مقام معظم رهبری است که در ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه هفتم در نظر گرفته شده است.

استاد گردشگری و هتلداری درگذشت

این هفته خبر رسید که جلال نصیریان استاد صنعت گردشگری و هتلداری ایران پس از سال‌ها خدمت و آموزش در صنعت گردشگری و تربیت دانشجویان و مدیران بسیار، در سن ۸۰ سالگی چشم از جهان فرو بست.

علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درگذشت جلال نصیریان استاد پیشکسوت و نام‌آور حوزه آموزش گردشگری را به خانواده بزرگ صنعت گردشگری کشور تسلیت گفت.

گفتنی است شادروان جلال نصیریان متولد ۱۳۲۲ در شهر اهر در استان آذربایجان شرقی و جزو اولین افرادی بود که به صورت حرفه‌ای آموزش گردشگری در ایران را آغاز کرد.

حل مشکل مرمت بافت‌های تاریخی با اعطای وام

اختصاص وام برای حل مشکل بافت‌های تاریخی

در این هفته خبر رسید فاطمه داوری، مدیرکل حفظ و احیای بناها، بافت‌ها و محوطه‌های تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با حضور در برنامه تلویزیونی گفت: با پیگیری‌های انجام شده از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همکاری وزارت راه و شهرسازی، برای اولین بار در کشور، با مصوبه شورای پول و اعتبار، تسهیلات بانکی برای حفظ، مرمت و مقاوم‌سازی بناهای تاریخی تصویب و ابلاغ شد.

وی توضیح داد: برای ایجاد زیرساخت‌های مناسب و ماندگار برای حمایت از مردم به عنوان مالکان و بهره‌برداران بناهای تاریخی، تسهیلات تا سقف ۳۶۰ میلیون تومان برای تهران، ۳۲۰ میلیون تومان برای شهرهای بزرگ و ۲۰۰ میلیون تومان برای روستاها در نظر گرفته شده و این دستورالعمل به همه بانک‌های کشور ابلاغ شده است.

داوری افزود: علاوه بر این تسهیلات، پیش‌بینی شده است وام ودیعه مسکن برای دوره مرمت و مقام‌سازی تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان به این واحدها تعلق گیرد. همچنین به‌زودی با همکاری سایر دستگاه‌ها، دستورالعمل اجرایی تخصیص این وام‌ها که بازپرداخت ۵ ساله دارند، برای بهره‌مندی حداکثری مردم در بافت‌های تاریخی تعیین می‌شود.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *