اختتامیه برنامه های هفته پژوهش/ ورود ۴ میلیون گردشگر خارجی

آمار ۴ میلیون ورود گردشگر، اختتامیه هفته پژوهش، امضای تفاهمنامه در حوزه طرح های سرمایه گذاری گردشگری و برپایی نمایشگاه باستانشناسی از هستیجان ازجمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی در این هفته بود.

خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ در این هفته که برنامه‌های هفته پژوهش در آن ادامه داشت، مراسم اختتامیه برنامه‌های هفته پژوهش و فناوری در سالن اجتماعات موزه ملی ایران برگزار شد.

در این برنامه، علی دارابی قائم‌مقام وزیر میراث فرهنگی گفت: واقعیت این است که پژوهش بسیار مهم است. اگر می‌خواهید به توسعه دست پیدا کنید باید به نقش مرجعیت پژوهشی و تحقیق توجه داشته باشید. در عین حال باید بدانید که پژوهش و تحقیق مستلزم برخی زیرساخت‌ها است.

وی افزود: اختصاص بودجه و اعتبارات لازم یکی از رنج‌های بزرگی است که در کتابم به آن اشاره کردم کمترین بودجه در حوزه فرهنگ و هنر و کمترین آنها در حوزه پژوهش است.

دارابی بیان کرد: حوزه پژوهش، حوزه آزاد اندیشی است و باید نظرات مختلف مورد بررسی قرار گیرد. انتفاع فضای سیاسی جامعه و شایسته سالاری و مدیران آن اصول و ارکان جامعه‌ای است که بر تحقیق استوار است. در چنین جامعه‌ای با این زیرساخت‌ها هست که عالمان بر صدر می‌نشینند و امید است که در پرتو مطالعات جامعه را به سمت پیشرفت جلو ببرند. برنامه‌های هفته پژوهشی نیاید سمبلیک باشید. پس باید حاصل کار پژوهش و تحقیق را در این هفته فرصتی بدانیم برای تبیین این حوزه.

وی درخواست خود را از پژوهشگاه میراث فرهنگی برای کاربردی سازی تحقیقات و پژوهش‌ها اعلام کرد و گفت: از پژوهشگاه می‌خواهیم که کتب، تألیفات و منشوراتی که دارد به عنوان مرجعیت علمی در عرصه رقابت در حوزه علم و کارهای پژوهشی آنقدر اطمینان بخش باشد که مورد اتقان همگان قرار گیرد.

آندوسکوپی شکم اسب نادرشاه در پروژه مرمت بزرگترین مجسمه برنزی

این هفته از حوزه مرمت، یک برنامه به مناسبت هفته پژوهش برگزار شد و در آن فتح الله نیازی سرپرست گروه مرمت مجسمه نادرشاه در پژوهشگاه میراث فرهنگی گزارشی به مناسبت ارائه و درباره گذری بر نتایج حفاظت و مرمت مجسمه صحبت کرد.

وی در این گزارش با تکذیب تکان‌های ۲۰ سانتی این مجسمه که چند سال پیش حرف آن بر سر زبان‌ها افتاده بود، از دقت و هنرمندی به کار رفته در این مجسمه خبر داد و روند مرمت آن را نیز تشریح کرد و گفت: این مجسمه روی سکویی به ارتفاع ۱۷ متر قرار دارد که طراحی آن را مرحوم هوشنگ سیحون انجام داده و مرحوم ابوالحسن صدیقی نیز آن را اجرا کرده است. البته تا زمانی که پاکسازی نشده بود، اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی هم نمی‌دانست که مرحوم صدیقی آن را اجرا کرده است چون نام مجسمه ساز در زیر آلاینده‌ها پنهان شده بود و ما نام او را در زمان پاکسازی پیدا کردیم همچنین سال ساخت آن نیز مشخص شد.

آندوسکوپی شکم اسب نادرشاه در پروژه مرمت بزرگترین مجسمه برنزی

نیازی گفت: مجسمه نادرشاه به عنوان یکی از یکی از فاخرترین مجسمه‌های شه‌ری دهه ۳۰ در رم ایتالیا ساخته شد و در ارتفاعی ۵ متری از پایین تا تبر نادر، با وزنی بیش از ۱۴ تن قرار دارد.

نیازی با بیان اینکه این پروژه یکی از مهمترین پروژه‌های مرمت مجسمه‌های روباز شهری است که توانسته با این فرم پژوهش کار را به سرانجام برساند گفت: مجسمه نادرشاه بزرگترین مجسمه برنزی است که تا کنون مرمت شده است. از این جهت بسیار اهمیت دارد حتی الان می‌توانیم این روند پژوهش را در جاهای دیگر و کشورهای دیگر نیز اجرا کنیم.

ایده‌های گردشگری در زمینه هوش مصنوعی حمایت می‌شود

ایده‌های گردشگری در زمینه هوش مصنوعی حمایت می‌شود

این هفته ابوطالب قاسمی در کارگاه تخصصی کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت گردشگری که به مناسبت هفته پژوهش و فناوری با همکاری معاونت گردشگری، پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و نیز دانشگاه علامه طباطبایی در محل دانشکده مدیریت و حسابداری دانشگاه علامه طباطبایی با حضور جمعی از اساتید و دانشجویان رشته گردشگری برگزار شد، گفت: برگزاری این رویداد تخصصی با محوریت هوش مصنوعی فرصتی برای ارتباط دو سویه و تعامل میان جامعه پژوهشی حوزه گردشگری و بخش سیاست‌گذار و عملیاتی است که این ارتباط می‌تواند زمینه تکامل برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات حوزه گردشگری را به دنبال داشته باشد.

قاسمی با بیان اینکه هدایت پژوهش‌ها، پایان‌نامه‌ها و تحقیقات دانشجویی به سوی مباحث کاربردی و مورد نیاز میدان عملیاتی صنعت گردشگری کشور یکی از رویکردهای اصلی دفتر مطالعات، گردشگری و برنامه‌ریزی به شمار می‌آید، افزود: فراهم آوردن امکان ارائه طرح‌های کاربردی دانشجویان در حوزه گردشگری به خصوص موضوعات روز از جمله هوش مصنوعی که قابلیت اجرا داشته باشند و حمایت از پژوهش‌های آنها و اساتید مربوطه نیز در دستور کار قرار دارد.

سرپرست دفتر مطالعات، آموزش و برنامه‌ریزی گردشگری همچنین با تاکید بر اینکه در طراحی اپ‌های گردشگری و نیز رویکرد پروژه‌های پیشنهادی جامعه علمی کشور در حوزه گردشگری نیاز است رویکرد حل چالش‌ها لحاظ شود، یادآور شد: به عنوان مثال مدیریت گردشگری انبوه و هدایت سفر به سوی استان‌ها و شهرستان‌های کم تردد و به عبارتی توزیع زمانی و مکانی سفر از طریق هوش مصنوعی قابلیت اجرا داشته و این چالش تا حدود زیادی قابل مدیریت است.

دستورالعمل طرح گردشگری آبی تدوین می‌شود

امضای یک تفاهمنامه در حوزه گردشگری

این هفته از حوزه گردشگری خبر رسید که تفاهم‌نامه همکاری شرکت توسعه گردشگری ایران و شرکت مدیریت منابع آب ایران به منظور سرمایه‌گذاری و اجرای طرح‌های گردشگری در تأسیسات و پیکره‌های آبی کشور امضا شد.

محمد جوانبخت معاون وزیر و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در نشستی که به منظور عقد تفاهم‌نامه بین شرکت‌های مدیریت آب و توسعه گردشگری ایران در محل این شرکت برگزار شد، گفت: بخش آب کشور دارای ظرفیت‌های بالایی در زمینه گردشگری است و می‌توان با استفاده از این ظرفیت، ارزش افزوده و اشتغالزایی را افزایش داد.

وی اضافه کرد: شرکت مدیریت منابع آب ایران با هدف توسعه گردشگری در تأسیسات و پیکره‌های آبی، دستورالعمل طرح گردشگری طرح‌های آبی را تدوین کرده است که بر اساس آن، می‌توان با اجاره اراضی پیرامون دریاچه‌ها و سدها، فرصت‌های سرمایه‌گذاری را ایجاد کرد.

علی همتی مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری ایران نیز در این نشست گفت: شرکت توسعه گردشگری ایران به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های گردشگری در کشور، آماده همکاری با شرکت مدیریت منابع آب ایران در زمینه توسعه طرح‌های گردشگری در تأسیسات و پیکره‌های آبی است.

وی خاطرنشان کرد: شرکت توسعه با بهره‌گیری از تجربه و دانش فنی خود، می‌تواند در مطالعه، پتانسیل‌یابی، تأمین منابع مالی و اجرای پروژه‌های گردشگری در بخش آب کشور نقش مؤثری ایفا کند.

رشد ۴۸.۵ درصدی آمار گردشگری در ۸ ماهه امسال

در این هفته «عزت‌الله ضرغامی» وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حاشیه جلسه هیأت دولت امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: آمار گردشگری در ۸ ماهه امسال، ۴.۴ میلیون نفر است که نسبت به سال گذشته ۴۸.۵ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: پس از حوادث و ناآرامی‌های سال ۱۴۰۱ خیلی‌ها پیش‌بینی می‌کردند به خاطر تبلیغات ایران‌هراسی، از آمار گردشگران کاسته شود اما رشد ۴۸.۵ درصدی نشان می‌دهد که این روند، معکوس شده است. هر چند یک رقم بزرگی از گردشگران که حدود ۸۰۰ هزار نفر بوده و مربوط به کشور آذربایجان است، متأسفانه هنوز این کشور هنوز مرزهای زمینی خود را باز نکرده است و موضوع در حال پیگیری است و پیش‌بینی می‌شود با مصوبه لغو یک طرفه روادید کشورمان، ورود گردشگران خارجی سرعت بگیرد.

تشکیل شرکت صنایع‌دستی/تعیین ساختار شرکت توسط بخش خصوصی

تعیین ساختار شرکت توسط بخش خصوصی

این هفته دومین جلسه ایجاد شرکت صنایع‌دستی با حضور فرزاد اوجانی مدیرکل دفتر بازاریابی و تجاری‌سازی صنایع‌دستی و هنرهای سنتی و فعالان صنایع‌دستی به‌منظور ارائه و بررسی راهکارهای چگونگی شکل‌گیری ساختار شرکت در سالن فجر وزارتخانه برگزار شد.

در ابتدای جلسه اوجانی تعیین ساختاری مشخص و بررسی تمامی ابعاد از طریق بخش خصوصی صنایع‌دستی و مشورت اعضا را برای دوام و بقای شرکت صنایع‌دستی الزامی دانست و بر شکل‌گیری ساختارهای حقوقی توسط بخش خصوصی تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه صنایع‌دستی تنها از طریق بخش خصوصی رشد خواهد کرد، تشکیل شرکت صنایع‌دستی را یک ضرورت در راستای رسیدن به اهداف این حوزه عنوان کرد و افزود: برای دولت کاری واجب‌تر از تشکیل این شرکت برای پیشبرد اهداف صنایع‌دستی وجود ندارد و این موضوع با عزم جدی شخص وزیر پیگیری می‌شود.

در ادامه اعضا با اعلام آمادگی و ابراز امیدواری برای تحقق اهداف مشخص شده به ارائه پیشنهادهای خود پرداختند.

علاقه مردم ترکمنستان به یادگیری هنر ایرانی

رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از برپایی کارگاه‌های آموزش هنر ایرانی از جمله کاشیکاری برای مردم ترکمنستان خبر داد و گفت: به کمک زبان آموزان مشاهیر ایرانی را با اجرای تئاتر معرفی کردیم.

نوید رسولی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان درباره فعالیت‌های رایزنی به منظور معرفی ایران بیان کرد: در رایزنی تلاش می‌کنیم با برنامه‌های مختلف، فرهنگ ایرانی را معرفی کنیم. از برگزاری نمایشگاه‌ها گرفته تا برگزاری کارگاه‌های آموزشی و حتی آموزش زبان فارسی.

وی گفت: در حوزه صنایع دستی به دنبال آن هستیم که کارگاه‌های آموزشی برگزار کنیم. ترکمن‌ها از این کارگاه‌ها استقبال زیادی می‌کنند. از جمله کارگاه آموزش کاشی کاری سنتی. اینکه چطور کاشی‌های سنتی که در مساجد ایرانی به کار رفته می‌شود ساخته خواهند شد، برای آنها جالب است. فیروزه کوبی و میناکوبی نیز از سوی آنها درخواست شده است. این کارگاه‌ها یا به پیشنهاد ترکمن‌ها برگزار می‌شود یا بنا به پیشنهاد ما. قبلاً هم کارگاه حصیربافی برگزار شده بود.

رسولی از برگزاری نمایشگاه صنایع دستی خبر داد و گفت: در روزهای اخیر نمایشگاه مشترک صنایع دستی و کارگاه کاشی‌کاری جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان با حضور شرکت‌های تولیدکننده صنایع دستی دو کشور در شهر مرو برگزار شد.

از جادوی نی تا کیسه‌های یک سانتی در نمایشگاه موزه ملی

این هفته نمایشگاهی در حاشیه برنامه‌های هفته پژوهش توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی برپا شد که ضمن معرفی دستاوردهای این پژوهشگاه در هر بخش، به معرفی یافته‌های کاوش در اولین و تنها فصل از غار هستیجان نیز پرداخته بود.

غار زل یا تخت قلعه در بدنه صخره‌ای جنوب کوه تخته قلعه در فاصله ۱۴ کیلومتری جنوب شرق دلیجان و دو و نیم کیلومتری شمال شرق روستای هستیجان در سمت راست جاده آسفالته اصفهان به دلیجان در ارتفاعی به بلندی ۱۲۸۰ متری از سطح دریا قرار دارد و دهانه ورودی ان در ارتفاعی ۹ متری است که دسترسی به آن تنها با وسایل کوهنوردی و نردبان امکان پذیر است. غار دارای چندین دهلیز و طبقه است.

از جادوی نی تا کیسه‌های یک سانتی در نمایشگاه موزه ملی

علاوه بر این بر اثر این حفاری‌های غیرمجاز، معماری موجود در دهلیزهای غار تخریب شده است. اشیای یافت ه شده در این فصل از کاوش غار، شامل پارچه‌ها چرم نوشته‌ها، ابزارهای چوبی، قطعات سفالی و بقایای استخوان‌های جانوری مربوط به اواخر دوره ساسانی و اوایل دوران اسلامی هستند.

این غاری در ماه مهر و آبان امسال پس از ۷۰ سال مورد کاوش باستان شناسی قرار گرفته است و باستان شناسان را به این نتیجه رسانده که این غار در دهه ۳۰ تا ۵۰ شمسی توسط حفاران غیرمجاز، خالی از اثر شده است.

این غار طی صد سال گذشته بارها مورد دستبرد حفاران غیرمجاز قرار گرفته و بسیاری از چرم نوشته‌های آن به خط پهلوی ساسانی غارت شده که تعداد زیادی از آنها در دانشگاه‌های آمریکا و آلمان و مجموعه‌های خصوصی نگهداری می‌شود.

یافته‌های اندکی که از این کاوش به دست آمده، در نمایشگاهی قرار داده شد تا اهمیت آن را بیان کنند در واقع از حدود ۳۰۰ اثر یافت شده حدود ۳۵ اثر در معرض دید قرار گرفت.

سفال نوشته، گل مهر قالبی، گل مهر انگشتری، پلمپ‌های گلی، بخشی از سبد حصیری، ابزارها و شانه‌های چوبی و یک گردنبند به همراه پارچه‌های آن زمان بخش دیگری از نمایشگاه یافته‌های غار هستیجان بود.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *