احداث خیابان داخل عرصه «کوشک تاریخی عزت آباد»

در روزهای اخیر خودروها برای صاف کردن خیابان و جدول کشی وسط عرصه «کوشک تاریخی عزت آباد»روشن شدند. این درحالی است که متولیان میراث فرهنگی قبلا درباره خروج خیابان از این عرصه نامه نگاری کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، مسئولان شهر تاریخی ابرکوه در استان یزد اقدام به احداث خیابان و جدول کشی در وسط عرصه کوشک تاریخی عزت آباد کرده اند. دخل و تصرف در عرصه اثر تاریخی کوشک ابرکوه درحالی است که این بنای تاریخی در فهرست میراث ملی ثبت شده و حریم آن نیز در کمیته حریم وزارت میراث فرهنگی مصوب شده است.

احداث خیابان داخل عرصه «کوشک تاریخی عزت آباد»

در حال حاضر نیز چند سال از ابلاغیه این موضوع توسط وزیر وقت به استانداری و اداره کل میراث فرهنگی استان یزد می‌گذرد ولی تا کنون اقدام اصولی انجام نشده است. نه مسیر خیابان احداث شده مسدود شده و نه خیابان نیمه احداث داخل عرصه جمع آوری شده است.

احداث خیابان داخل عرصه «کوشک تاریخی عزت آباد»

دو سال از ابلاغیه وزارتخانه میراث فرهنگی به استان مبنی بر خروج خیابان از عرصه بنا، مرمت و بازسازی بخش‌های تخریب شده و ارسال طرح ساماندهی برای تأیید وزارتخانه می‌گذرد ولی در این باره هم اقدامی نشد.

در سال گذشته دوستداران میراث فرهنگی نامه‌ای به ضرغامی وزیر میراث فرهنگی نوشته و اعلام کردند که عرصه این کوشک در پنج سال اخیر در مقاطع مختلف و به بهانه احداث خیابان و بلوار و به دستور برخی از مسئولان وقت و فعلی شهرستان و استان مورد تعرض واقع شد و بخشی از حصار آن توسط برخی تخریب شد اما با اعتراض و پیگیری‌های مستمر عملیات تکمیلی غیر قانونی احداث متوقف شد.

حالا در اقدامی جدیدتر دوباره ماشین‌ها برای احداث خیابان روشن شده اند آن هم بدون توجه به پیگیری‌های متعدد، ثبت ملی بنا و ابلاغیه‌ها برای بازسازی کوشک عزت آباد. با این حال در تمام این سال‌ها مرمت کوشک به بهانه نداشتن بودجه معطل مانده است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *