اتاق بازرگانی ایران یکی از ارکان مطالبه‌گر حوزه گردشگری باشد

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی ایران یکی از ارکان مطالبه‌گر حوزه گردشگری باشد، گفت: اتاق ایران می‌تواند نقش مهمی در راه‌اندازی ایرلاین‌های جدید ایفا کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، احد عظیم زاده، رئیس کمیسیون گردشگری اتاق ایران در اولین نشست کمیسیون گردشگری اتاق ایران که هم‌زمان با روز جهانی گردشگری برگزار شد، اظهار داشت: متأسفانه ایرلاین مناسب، مجتمع‌های بین‌راهی آبرومند، هتل‌های درخور توریست، اتوبوس‌های کولردار و … به اندازه کافی نداریم. در این شرایط هراندازه مسئولان دولتی و بخش خصوصی برای جذب گردشگر تلاش کنند فایده‌ای نخواهد داشت. چون اساساً شرایط پذیرش گردشگر در کشور فراهم نیست.

وی افزود: با همراهی دولت با بخش خصوصی، این توان را داریم که ظرف دو سال مشکلات را در این بخش حل کنیم.

عظیم زاده با بیان اینکه هر گردشگر خارجی معادل ۱۰۰ بشکه نفت برای کشور ارزآوری دارد، گفت: به جای اینکه به دنبال سرمایه از خارج برویم اول باید از خروج سرمایه جلوگیری کنیم.

اتاق ایران یکی از ارکان مطالبه‌گر حوزه گردشگری باشد

علی اصغر شالبافیان، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی نیز در این نشست با تأکید بر ظرفیت‌های اتاق ایران و بخش خصوصی برای بهبود وضعیت گردشگری کشور بیان کرد: دیدگاه حاکم بر وزارتخانه ما، برون‌گرایی است و آماده همکاری تمام و کمال با کمیسیون گردشگری اتاق ایران و بخش خصوصی هستیم.

وی افزود: خوشبختانه یکی از احکام برنامه هفتم مربوط به موضوع واردات خودروهای گردشگری و تجهیزات هتلی است که برای اولین بار از حقوق گمرکی و سود بازرگانی معاف شدند. اجرایی شدن این حکم می‌تواند بخشی از مشکلات گردشگری را حل کند.

وی با تأکید بر نقش اتاق ایران به عنوان یکی از ارکان مطالبه‌گر حوزه گردشگری گفت: مادامی که بخش خصوصی مشکلات موجود را با صدای بلند اعلام نکند نمی‌توان امیدی به حل مشکلات داشت.
اتاق ایران می‌تواند نقش مهمی در راه‌اندازی ایرلاین‌های جدید ایفا کند.

همچنین مصطفی فاطمی، مدیرکل توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی نیز با بیان اینکه دنیا به سمت انرژی‌های تجدید پذیر می‌رود، ادامه داد: چاره‌ای نداریم جز اینکه گردشگری را جایگزین فروش نفت کنیم. کشورهای منطقه و همسایه با سرعت به سمت این جایگزینی می‌روند و اگر عقب بیفتیم، بازنده خواهیم بود.

وی با تأکید بر نقش اتاق ایران در راه‌اندازی ایرلاین‌ها و خرید هواپیماهای جدید، گفت: موضوع دیگری که اتاق ایران باید به آن بپردازد، تداخل صنفی اصناف در حوزه گردشگری است. به علاوه هماهنگ شدن کمیته‌های مختلف کمیسیون گردشگری با میزهای تخصصی گردشگری که در وزارتخانه شکل گرفته‌اند به هم‌افزایی در حل مشکلات این بخش منجر خواهد شد.

اتاق ایران میانجی پروژه‌های گردشگری و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی باشد

احمد تجری، مدیرکل سرمایه‌گذاری، زیرساخت و مناطق نمونه گردشگری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری نیز گفت: ۱۴۰۰ بسته سرمایه‌گذاری برای راه‌اندازی جاذبه‌های گردشگری شناسایی و به زودی معرفی خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه دو هزار و ۵۸۰ پروژه گردشگری در دست احداث وجود دارد که به ۳۶۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارند، افزود: بخشی از این پروژه‌ها با مشکل تأمین منابع مواجه هستند. امیدوارم اتاق ایران بتواند به عنوان یک میانجی برای متصل شدن این پروژه‌ها به سرمایه‌گذاران عمل کند.

تجری همچنین بر هم‌افزایی بین دولت و کمیسیون گردشگری در تصویب احکام برنامه هفتم در حوزه گردشگری تأکید کرد.

مهم‌ترین اولویت‌های کمیسیون گردشگری در دوره جدید

اکبر غمخوار، مشاور کمیسیون گردشگری اتاق ایران نیز با اشاره به اولویت‌های این کمیسیون در دوره جدید گفت: ایجاد انسجام و وحدت میان تشکل‌های مختلف حوزه گردشگری، مطالبه‌گری هماهنگی سه قوا در تقویت گردشگری، افزایش اثربخشی بخش خصوصی در تصمیم‌سازی‌ها، تلاش برای تعریف تعرفه‌های ترجیحی با هدف افزایش سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری و تلاش برای تسهیل صدور ویزا و سفر راحت به ایران باید در اولویت‌های کمیسیون گردشگری باشد.

علی اصغر جمعه‌ای، عضو این کمیسیون نیز با بیان اینکه اتاق وظیفه قانونی ساماندهی تشکل‌ها را بر عهده دارد اما ضمانت اجرایی برای این مأموریت خود ندارد، گفت: متأسفانه وزارت گردشگری به موازات بخش خصوصی تشکل ایجاد می‌کند. لذا کمیسیون باید تلاش کند تا مصوبه‌ای که وزارتخانه بر اساس آن اقدام به تأسیس تشکل می‌کند را لغو کند.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *