آیین روضه خوانی در خانه پدری جلال احیا شد

همزمان با دهه فاطمیه، جمعی از هنرمندان ایرانی_اسلامی با اجرای مراسمی در صدد احیا میراث ناملموس روضه خوانی در اتاق روضه خانه پدری جلال برآمدند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آئین سوگواری میراث معنوی ماندگار ایران با عنوان «روضه حضرت فاطمه (س)» با حضور هنرمندان هنرهای ایرانی و اسلامی، جمعی از بستگان و اعضای خانواده آل احمد در روز ۲۳ آذرماه در خانه پدری جلال آل احمد برگزار شد.

شعرخوانی، نی نوازی، مداحی و اجرای خوشنویسی توسط هنرمندان از جمله برنامه‌های این مراسم بود که همزمان با ایام دهه فاطمیه در سوگ حضرت فاطمه زهرا (س) به منظور پاسداشت میراث ناملموس و فرهنگی روضه خوانی اجرا شد.

امیر عاملی (شاعر و خوشنویس) که در سوگ حضرت فاطمه زهرا (س) ابیاتی سروده است، گفت: به نام نامی زینب سلام بر خورشید / به رغم مدعی و شب سلام بر خورشید / به نام نامی زینب ترانه می‌خوانم / غزل و مثنوی عاشقانه می‌خوانم / به نام صبر به نام خدا به نام علی / که بود پیمبر به کائنات ولی / «بریده باد زبانی نگوید این کلمات»

وی ادامه داد: بخشی از هویت ایرانی اسلامی ما به برگزاری چنین مراسم‌هایی باز می‌گردد. روزگاری خانه پدری جلال آل احمد محل برگزاری مراسم‌های حضرت فاطمه زهرا بود و اکنون بعد از سال‌ها دوباره برگزاری این مراسم در این خانه احیا شده است.

آیین روضه خوانی در اتاق روضه خانه پدری جلال احیا شد

محبوبه کاظمی (احیاگر خانه پدری جلال) گفت: امروز محفل کوچکی را در اتاق روضه خوانی خانه پدری جلال آل احمد برگزار کردیم. در این بنای تاریخی از سال ۱۳۱۰ اتاقی به نام روضه وجود داشته که به مناسبت‌های مختلفی از جمله سوگواری برای ائمه اطهار به صورت هفتگی و ماهانه در این اتاق روضه خوانی انجام می شده است. از آنجا که بخشی از کاربری این بنا، آئینی و فرهنگی است، آئین روضه خوانی نیز در این بنا اجرا شده است.

وی با تاکید برآن که قصد داشتیم احیا کننده آئین‌ها و میراث معنوی باشیم، اذعان داشت: همه اعضا جامعه در احیا میراث‌فرهنگی و سنت‌ها وظایفی دارد و ما نیز سعی داریم تا گامی در راستای احیای میراث‌فرهنگی برداریم.

این مراسم با همکاری هیأت «اخ الزینب» برگزار و با مداحی یکی از مداحان این هیأت ادامه یافت.

در پایان مراسم روضه خوانی از آثار خوشنویسی که توسط طاهره الله دادیان خلق شد، رونمایی شد.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *