آمادگی شهرداری اصفهان برای مرمت مسجد کازرونی

اصفهان- معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان از آمادگی برای جلوگیری از تخریب مسجد کازرونی در اقدامی مشترک با اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، وحید مهدویان اظهار داشت: مسجد کازرونی واقع در خیابان عباس‌آباد با برخورداری از معماری کم نظیر چرخش هنرمندانه به سمت قبله، دالان، حیاط و ایوان‌های زیبا، محراب نفیس و کتیبه‌های معرق، طاق‌های آجری بسیار زیبا و طاق‌نماهای نفیس معرق و معقلی و حوض خانه کم‌نظیر حاوی الگوی ارزشمند و منحصر به‌فرد معماری و تزئینات و تکنیک‌های ویژه‌ای است.

وی افزود: معمار مسجد کازرونی از آخرین نسل معماران مبرز گذشته بوده است که دانش معماری را به‌صورت استاد شاگردی فراگرفته و خود به مرحله استادی رسیده و توانایی آن را داشته که چگونه و چطور قبله را در بنایی که در جهت جغرافیایی شمالی-جنوبی قرار گرفته، به‌درستی بگرداند تا هیچ جای کم و کاستی در معماری مسجد باقی نماند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان با اشاره به دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد این مسجد و ضرورت ساماندهی و مرمت آن افزود: همه ما وظیفه داریم از باقی مانده‌های ارزشمند اصفهان که جزئی از هویت و افتخار این شهر است، محافظت کنیم.

وی تاکید کرد: این معاونت آمادگی دارد به‌منظور جلوگیری از تخریب این بنای ارزشمند، در اقدامی مشترک با اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان طرح مرمت و پایدارسازی این مسجد را با حساسیت خاص و ویژه در کمیته‌های تخصصی بررسی کند، زیرا بخش‌های ارزشمند مسجد نظیر گلدسته، دالان، حیاط، ایوان‌ها، حوض‌خانه و شاکله شبستان باید حفظ شود تا مسجد کازرونی عباس‌آباد از تخریب حداکثری نجات یابد.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *