آمادگی برای هفته صنایع دستی/کاهش مسافر ورودی از ۲ کشور به ایران

آمادگی برای اجرای برنامه های هفته صنایع دستی، کاهش مسافران آذربایجان به ایران، تعطیلی مجدد کاخ سعدآباد و انتصاب رئیس پژوهشگاه میراث از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری دراین هفته بود.

خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ این هم طبق معمول کاخ سعدآباد در روزهای ۷ و ۸ خردادماه تعطیل بود. دلیل تعطیلی نیز میزبانی از مهمانان ریاست جمهوری اعلام شد.

همچنین قرار شد از اواخر هفته آینده هفته صنایع دستی نامگذاری شود و این روزها تا یک هفته دیگر ادامه داشته باشد. در این باره مریم جلالی معاون صنایع‌دستی کشور با تبریک فرا رسیدن هفته صنایع‌دستی و روز جهانی صنایع‌دستی گفت: هفته صنایع‌دستی از ۱۷ تا ۲۶ خردادماه سال‌جاری برگزار خواهد شد.

او افزود: برنامه‌های این هفته در تهران و استان‌های مختلف برگزار خواهد شد و به مناسبت فرارسیدن ۲۰ خرداد روز جهانی صنایع‌دستی که مصادف با پنجاه و نهمین سالگرد تأسیس شورای جهانی صنایع‌دستی است، برنامه‌های ویژه‌ای اجرا می‌شود. همچنین مهندس ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و مسئولانی از شورای جهانی صنایع‌دستی در این برنامه‌ها حضور خواهند داشت.

جلالی تصریح کرد: چهارشنبه ۱۷ خرداد روز صنایع‌دستی و رسانه، جمعه ۱۹ خرداد روز صنایع‌دستی، پیشران گردشگری، شنبه ۲۰ خرداد روز استفاده از صنایع‌دستی، سبک اصیل زندگی، یکشنبه ۲۱ خرداد روز صنایع‌دستی و تشکل‌ها، دوشنبه ۲۲ خرداد روز صنایع‌دستی و تعاملات فرهنگی، سه‌شنبه ۲۳ خرداد صنایع‌دستی و میراث‌فرهنگی، چهارشنبه ۲۴ خرداد روز صنایع‌دستی، زنان و جوانان، پنجشنبه ۲۵ خرداد روز صنایع‌دستی، مهار تورم و رشد تولید و جمعه ۲۶ خرداد روز صنایع‌دستی و نوگرایی نامگذاری شده است.

انتصاب رئیس جدید پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری

انتصاب رئیس جدید پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری

مصطفی ده‌پهلوان از سوی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به عنوان رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری منصوب شد.

سید عزت‌الله ضرغامی، روز سه‌شنبه در جلسه شورای معاونین وزارتخانه، مصطفی ده‌پهلوان را به عنوان رئیس جدید پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری معرفی کرد و از خدمات مصیب امیری تقدیر کرد.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همچنین با اشاره به شخصیت شناخته شده مصطفی ده‌پهلوان در حوزه باستان‌شناسی، گفت: او در کاوش‌های باستان‌شناسی صاحب تجربه و دارای سابقه مدیریت علمی‌پژوهشی در حوزه میراث‌فرهنگی است و جزو کارشناسان زبده و متخصص این حوزه محسوب می‌شود.

جدا کردن میراث ملموس و ناملموس یکی از پربحث ترین چالش‌ها

جدا کردن میراث ملموس و ناملموس یکی از پربحث ترین چالش‌ها

این هفته نشست تخصصی با عنوان حفاظت و مرمت و توسعه پایدار در سالن کنفرانس پردیس موزه‌ای دفینه برگزار شد.

در این نشست رضا رحمانی، عضو هیئت علمی پژوهشکده حفاظت و مرمت، ضمن تعریف حفاظت و ارتباط آن با میراث فرهنگی، حفاظت را یک امر فرهنگی دانست که باید با توسعه همراه شود و از طرفی با هنجارهای جامعه نیز منطبق باشد و همچنین خلاقیت و نوآوری را دو رکن اساسی در این زمینه دانست که به آن توجه کافی نشده است.

رحمانی در همین راستا با مثالی از سنت وقف در گذشته آن را عامل مهمی در جهت حفظ و نگهداری اثر دانست که امروزه در آئین نامه‌های مربوطه رعایت می‌شود.

رحمانی گفت: یکی از موارد مغفول مانده در میراث فرهنگی، خلاقیت و نوآوری است در حالی که در گذشته هم نوآوری و هم خلاقیت داشته ایم. برای همین است که تک بعدی نگاه کردن به امر حفاظت باعث شده تا حفاظت‌های ما مقطعی باشد و استمرار نداشته باشند. اما اگر به مقوله حفاظت درست نگاه شود باعث خواهد شد پایداری در حفاظت باقی بماند.

وی جایگاه مرمتگر در حفاظت را پلی ارتباطی میان گذشته و آینده دانست که از گذشته برای آینده و به منظور پایداری یک اثر هنری استفاده می‌کند.

رحمانی توضیح داد: ما همیشه در طول تاریخ و در دانش سنتی، حفاظت پیشگیرانه را داشته ایم. ما اگر می‌خواهیم در حوزه فرهنگ، توسعه پایدار داشته باشیم باید به فرهنگ خودمان متکی باشیم. امروزه به این نتیجه رسیده اند برای اینکه بتوان اثری را حفظ و معرفی کرد، باید به فرهنگی که اثر در آن خلق شده توجه شود.

این پژوهشگر بیان کرد: ما در در دیوارنگاره‌ها طوری عمل کرده ایم که انقطاعی بین فرهنگ گذشته خود و مخاطب امروزی ایجاد کرده ایم چون مرمت را صرفاً تکنیکال دیده ایم و روایتی که پشت میراث فرهنگی بوده را ندیدیم.

افزایش ۱۷ درصدی بودجه گردشگری سلامت مناطق آزاد

افزایش ۱۷ درصدی بودجه گردشگری سلامت مناطق آزاد

مدیر گردشگری و میراث فرهنگی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، از افزایش ۱۷ درصدی بودجه حوزه گردشگری سلامت مناطق آزاد خبر داد.

، محمد فرزاد میرزایی قلعه، در نشست توسعه گردشگری سلامت مناطق آزاد که با حضور معاونین وزارتخانه‌های بهداشت، گردشگری و آموزش و پرورش برگزار شد با اعلام این خبر گفت: امید است در ابلاغ نهایی بودجه ۱۴۰۲ سهم گردشگری سلامت به ۲۵ درصد برسد.

میرزایی افزود: گردشگری سلامت که محل تقارن دو صنعت پول‌ساز است و ریشه تاریخی به وسعت تمدن بشر دارد در چند دهه اخیر به دلیل فراگیر شدن تکنولوژی‌های حوزه ارتباطات به اوج خود رسیده است و همچنین این نوع گردشگری را به دلیل ارتباط با جان و روح انسان مهمترین نوع گردشگری است.

افزوده شدن پارک‌های ارس و طبس به شبکه ژئوپارک‌های جهانی

دویست و شانزدهمین نشست شورای اجرایی یونسکو در مقر یونسکو در پاریس برگزار شد و در این نشست ثبت دو ژئو پارک ارس و طبس از ایران در شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو تصویب شد.

با این حساب، اکنون به غیر از قشم، این دو ژئو پارک نیز به‌عنوان دومین و سومین ژئوپارک کشور و خاورمیانه عضو شبکه جهانی هستند. پیش‌تر در هفتمین نشست شورای جهانی ژئوپارک‌های یونسکو که چهارم و پنجم سپتامبر ۲۰۲۲ (۱۳ و ۱۴ شهریور ۱۴۰۱) در تایلند و ۷ تا ۹ دسامبر ۲۰۲۲ به صورت برخط برگزار شده بود، پرونده‌های این دو منطقه بررسی و به عضویت آن‌ها رأی مثبت داده شده بود.

ثبت یک ژئوپارک در فهرست جهانی یونسکو، فرآیندی بسیار طولانی است که نیاز به سال‌ها آماده سازی مقدماتی دارد. برچسب ژئوپارک جهانی یونسکو در سال ۲۰۱۵ ایجاد شد که میراث زمین‌شناسی مهم در سطح بین‌المللی را به رسمیت می‌شناسد. ژئوپارک‌ها دو عامل حفاظت از میراث زمین‌شناسی قابل توجه و دسترسی عمومی و پایدار به توسعه را با هم ترکیب کرده و از این طریق به جوامع محلی خدمت می‌کنند. امسال علاوه بر ژئوپارک طبس و ارس، ۱۶ ژئوپارک جدید دیگر هم به مجموعه ژئوپارک‌های جهانی یونسکو اضافه شده است که تعداد آنها را به ۱۹۵ ژئوپارک جهانی یونسکو می‌رساند که مساحت کل ۴۸۶ هزار و ۷۰۹ کیلومتر مربع را پوشش می‌دهند.

همکاری با اتاق‌های بازرگانی با رویکرد صادرات صنایع دستی

نخستین نشست تخصصی بازاریابی با حضور فرزاد اوجانی مدیرکل بازاریابی و تجاری‌سازی، محمدحسین عسکرپور مدیر کل حمایت از تولید معاونت صنایع‌دستی، اعضای اتاق بازرگانی ایران و جمعی از تولیدکنندگان صنایع‌دستی در سالن فجر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد.

فرزاد اوجانی در این جلسه گفت: با توجه به ضرورت معرفی ظرفیت‌های صنایع‌دستی به فعالان اقتصادی کشور، این نشست با حضور تولیدکنندگان صنایع‌دستی و اعضای اتاق بازرگانی کشور برگزار شد.

مدیرکل بازاریابی و تجاری‌سازی معاونت صنایع‌دستی افزود: در برنامه‌های پیش‌رو، همکاری و هماهنگی با اتاق‌های مشترک بازرگانی ایران و کشورهای هدف همچون ترکیه، روسیه، قطر و … با رویکرد صادرات صنایع‌دستی در دستور کار قرار گرفت.

او تصریح کرد: در حال حاضر یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر شاغل در حوزه صنایع‌دستی داریم که بیش از ۵۰۰ هزار نفر در حوزه تولید در ۲۹۹ رشته فعالیت دارند. همچنین معاونت صنایع‌دستی تلاش می‌کند تسهیل‌گر و تسریع بخش معرفی، صادرات و بازرگانی صنایع‌دستی باشد.

کاهش قابل توجه گردشگران ورودی از آذربایجان و افغانستان به ایران

کاهش قابل توجه گردشگران ورودی از آذربایجان و افغانستان به ایران

این هفته علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری بیان کرد: آمار گردشگران ورودی در سال ۱۴۰۱ حدود ۴ میلیون و ۲۳۰ هزار نفر بوده است در واقع اگر این آمار را با آمار گردشگران ورودی سال ۹۸ یعنی قبل از کرونا، مقایسه کنیم از آنجا که در آن زمان حدود ۹ میلیون گردشگر ورودی داشتیم؛ شاهد تغییرات زیادی خواهیم بود.

وی گفت: آمار گردشگران ورودی به ایران که از سوی سازمان جهانی گردشگری اعلام می‌شود، با تقویم میلادی مورد محاسبه قرار می‌گیرد. اما آماری که ما از گردشگران ورودی می‌دهیم در بازه زمانی از اول تا آخر سال است. بنابراین وقتی ما اعلام می‌کنیم که در سال گذشته یک میلیون و ۷۰۰ هزار گردشگر ورودی داشته‌ایم، این آمار با محاسبه ماههای شمسی چهار برابر نمی‌شود اما وقتی با ماههای میلادی حساب کنیم چهار برابر شدن آمار گردشگران ورودی دور از ذهن نیست.

شالبافیان افزود: برخی از عوامل در کاهش گردشگران ورودی سال ۱۴۰۱ را می‌توان به موضوعات کلان و فضای سیاسی اجتماعی نسبت داد. به عنوان مثال در سال ۹۸ مرزهای زمینی ایران با آذربایجان فعال بودند. همچنین ما با آذربایجان لغو روادید یک طرفه هستیم و آنها می‌توانند بدون اخذ روادید به ایران بیایند. ولی با شروع بیماری کرونا و بسته شدن مرزها، دیگر مرز زمینی با آذربایجان از طرف این دولت باز نشد البته اکنون مرزهای هوایی فعال است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *