آئین سنتی گل غلتان در دامغان برگزار شد

دامغان- مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان از برگزاری مراسم سنتی گل غلتان در امیریه دامغان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر کرم زاده بعد از ظهر شنبه در جمع خبرنگاران به میزبانی میراث فرهنگی شهرستان دامغان از برگزاری مراسم سنتی گل غلتان در این شهرستان خبر داد و بیان کرد: چهاردهمین جشنواره ملی گل غلتان نوزاد دامغان که با استقبال بی‌نظیر مردم، گردشگران، علاقه‌مندان برگزار شد امروز شنبه به کار خود پایان داد.

وی با بیان اینکه جشنواره ملی و مذهبی گل‌غلتان یک آئین معنوی صدساله در شهر امیریه دامغان است که در آن نوزادان برای شادابی و طراوت در اولین بهار زندگی، میان گل‌های محمدی غلتانده می‌شوند، افزود: برگزاری مسابقات متنوع، اجرای بازی‌های بومی و محلی و برنامه کمدی، اجرای موسیقی محلی و… در زمره بخش‌های این جشنواره محلی بود.

مدیرکل میراث فرنگی استان سمنان با بیان اینکه گل غلتان امسال همچنین بخش‌های دیگر متنوعی مانند بازدید از آثار تاریخی شهر امیریه و بازدید از کارگاه‌های کرباس‌بافی و گلاب‌گیری نیز داشت، گفت: حفظ این میراث و سنت گران بها در دستور کار قرار دارد.

کرم زاده به برپایی نمایشگاه صنایع‌دستی و سوغات با بیش از ۳۵ غرفه در حاشیه چهاردهمین جشنواره گل غلتان دامغان اشاره کرد و گفت: عرضه و فروش صنایع‌دستی و محصولات محلی در جشنواره‌ها، رونق اقتصادی منطقه و اشتغال پایدار روستایی را به دنبال خواهد داشت.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *