توکیو شهری امن و مدرن است که خدمات درجه یکی را برای حمل و نقل هوایی ارائه می‌دهد. این شهر که یکی از بزرگترین پایتخت‌های صنعتی دنیا است؛ دو فرودگاه اصلی دارد. البته فرودگاه‌ های دیگری نیز در توکیو وجود دارد که پروازهای خاص را پوشش می‌دهند. اما در ادامه دو فرودگاه اصلی ناریتا و هاندا را بررسی می‌کنیم.

اگر بلیط هواپیما به مقصد توکیو را رزرو کرده‌اید؛ این مطلب برای شما مفید است!

فرودگاه بین المللی ناریتا

فرودگاه ناریتا

فرودگاه بین المللی ناریتا، فرودگاه اصلی خدمات‌رسانی به مسافران بین المللی است. این فرودگاه در چیبا، در بخش شرقی ناحیه توکیو بزرگ، در حدود ۶۰ کیلومتری مرکز توکیو واقع شده است. فرودگاه بین‌المللی ناریتا که تا سال ۲۰۰۴ با نام فرودگاه بین‌المللی نیو توکیو شناخته می‌شد، دومین فرودگاه شلوغ مسافری ژاپن، شلوغ‌ترین هاب بار هوایی ژاپن و سومین مرکز شلوغ بار هوایی در جهان است. این فرودگاه در سال ۱۹۷۸ به عنوان جایگزینی برای فرودگاه شلوغ Haneda افتتاح شد.

امکانات در هر دو پایانه شامل میزهای اطلاعات واقع در درب ورود و خروج است. بانک ها، صرافی‌ها و دستگاه‌های خودپرداز، دفاتر پست، کلینیک‌های بهداشتی، دندانپزشکی، اتاق کودک و مادر، مهد کودک، زمین بازی کودکان، محل خواب و استراحت، اینترنت وای فای، محل شارژ تلفن همراه، تلفن عمومی، فکس و فتوکپی؛ مغازه‌های معاف از مالیات، روزنامه فروشی، رستوران، کافه و فست فود از امکانات فرودگاه ناریتا هستند.

سرویس رفت و برگشت رایگان نیز بین ترمینال‌ها وجود دارد. هر دو ترمینال ایستگاه‌های قطار مجزایی دارند. اتوبوس‌هایی که با خطوط JR و Keisei در توکیو به مردم خدمات‌رسانی می‌کنند، فرودگاه ناریتا را به فرودگاه‌ها و هتل‌های داخلی در مرکز شهر متصل می‌کنند. تاکسی و لیموزین نیز از روبروی ساختمان ترمینال موجود است. جابجایی از فرودگاه به مرکز شهر با توجه به شرایط ترافیکی حدود ۱ تا ۲ ساعت طول می‌کشد.

برای کسانی که با ماشین به فرودگاه می‌رسند، پنج پارکینگ ۲۴ساعته روبروی ترمینال وجود دارد. محل پارک خودرو بستگی به این دارد که مسافر از کدام ترمینال استفاده کند. پارکینگ‌های ۱ و ۵ برای کاربران ترمینال ۱ است و پارکینگ‌های ۲ و ۳ برای کاربران ترمینال ۲ است. پارکینگ ۴ نیز برای کسانی است که تنها به قسمت بارگیری می‌روند.

اطلاعات کلی

نام: فرودگاه بین المللی ناریتا

کد فرودگاه: NRT

تلفن: ۰۴-۷۶۳۲-۲۸۰۲

وب سایت: www. narita-airport. or. jp/airport e

معرفی فرودگاه هاندا

فرودگاه‌ های توکیو را می شناسید؟

فرودگاه هاندا یا همان فرودگاه بین‌المللی توکیو، در قدیم یک فرودگاه داخلی بود که در سال ۱۹۳۱ افتتاح شد. این فرودگاه در اوتاوا در امتداد خلیج توکیو قرار دارد و شلوغ‌ترین فرودگاه آسیا و چهارمین فرودگاه شلوغ در جهان به شمار می‌آید که به بیش از ۶۵ فرودگاه پرواز ارائه می‌کند.

فرودگاه هاندا ۳ ترمینال دارد. ترمینال‌های ۱ و ۲ برای پروازهای داخلی هستند. ترمینال ۱ برای مسافرانی است که از پروازهای JAL (Japan Airlines)، JTA (Japan Transocean Airlines)، SKY (Skymark Airlines)، SFJ (Star Flyer) و ANA (All Nippon Airlines – Kitakyushu) استفاده می‌کنند. ترمینال ۲ نیز برای مسافرانی است که از ANA (همه پروازها به جز کیتاکیوشو)، ADO (Air Do) و SNA (اسکای نت آسیا ایرویز) استفاده می‌کنند. ترمینال سوم ترمینال بین المللی است و همه پروازها به سئول، شانگهای و هنگ کنگ را انجام می‌دهد.

تمام ترمینال‌ها دارای بانک، دفاتر پست و صرافی هستند. فرودگاه هاندا امکانات زیادی دارد از جمله: دستگاه‌های خودپرداز و دستگاه‌های پول نقد، انبار چمدان، خدمات حمل ونقل، اجاره اتومبیل، کلینیک ها، آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی، پرداخت مالیات، رستوران و سالن ضیافت، فروشگاه‌های مواد غذایی و یک رستوران روباز.

۵ پارکینگ برای کسانی که با ماشین وارد فرودگاه می‌شوند وجود دارد. محل پارک هم بستگی به این دارد که مسافر از کدام خط هوایی استفاده می‌کند. پارکینگ یک برای مسافرانی که از JAL، JTA، SFJ، و ANA (فقط پروازهای کیتاکیوشو) استفاده می‌کنند، P۲ برای مسافرانی که از JAL و SKY استفاده می‌کنند، P۳ کسانی که از ANA (به جز پروازهای کیتاکیوشو)، ADO و SNA استفاده می‌کنند، P۴ برای همه کاربران فرودگاه از جمله وسایل نقلیه بزرگ و P۵ برای مسافرانی که از ترمینال بین المللی استفاده می‌کنند، در نظر گرفته شده‌است.

مقایسه فرودگاه‌های توکیو و مزایا و معایب هرکدام

موقعیت مکانی فرودگاه‌ های توکیو

اگر با سرعت چهل مایل در ساعت از مرکز توکیو حرکت کنید، بعد از یک تا یک و نیم ساعت به فرودگاه ناریتا خواهید رسید.

فرودگاه هاندا نیز حدود یک ربع تا ۴۰ دقیقه بسته به ترافیک از مرکز توکیو با ماشین سواری فاصله دارد.

فرودگاه ناریتا برای مسافران خدمات هلیکوپتری را به بسیاری از نقاط اطراف توکیو ارائه می‌دهد که هزینه خدمات هلیکوپتری برای هر نفر حدود ۳۰۰۰ دلار است. اما، هیچ سرویس هلیکوپتری بین هاندا و مرکز توکیو وجود ندارد.

ساعات کاری فرودگاه ناریتا منعطف است، در صورت نیاز امکان پذیرش تیک آف یا فرود در ساعات مختلف وجود دارد. در صورتی که فرودگاه هاندا ۲۴ساعته است و انعطاف کاری بیشتری دارد.

زیر ساخت‌های فرودگاه‌ های توکیو

فرودگاه هاندا

در حالی که شرایط زیرساخت در ناریتا خوب است، وضعیت جاده منتهی به پارکینگ فرودگاه خیلی خوب نیست. در این منطقه تاکسی به زور گیر می‌آید و به خصوص هنگام شب باید خیلی مراقب باشید. منطقه‌ای که فرودگاه ناریتا در آن قرار گرفته است در گذشته دستخوش تغییرات و اتفاقات زیادی یوده است و ساخت و سازهای زیادی در این منطقه در حال انجام است که اتمام آن‌ها تا سال ۲۰۲۴ طول می‌کشد. با این که پارکینگ خوبی در این فرودگاه وجود دارد اما باز هم دسترسی به فرودگاه ناریتا کمی سخت است.

در فرودگاه هاندا همه چیز خوب است. دسترسی به پارکینگ و تاکسی گرفتن در این منطقه آسان است. اگرچه همیشه عملیات‌های ساخت و ساز جزئی در این فرودگاه وجود دارد، اما معمولاً این ساخت و سازها روی ورودی و خروجی پارکینگ‌ها تأثیر نمی‌گذارد. با این‌که همه زیرساخت‌ها در هانداخوب به نظر می‌رسد اما در دسترسی به این فرودگاه یک مشکل اساسی وجود دارد. هیچ روشنایی برای حرکت تاکسی‌ها در رمپ وجود ندارد و رمپ GA در قسمت قدیمی خود (۹۲۱ ~ ۹۴۴) هنوز مستعد آبگرفتگی است. برای رفع این کاستی‌ها، بخش‌هایی از منطقه رمپ GA فرودگاه هانه دا بعد از بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۲۱ در دست ساخت و ساز قرار گرفته است.

فرودگاهای توکیو از نظر زیرساخت و امکانات جز بهترین‌ها در جهان هستند.

آب و هوای فرودگاه‌ های توکیو

در طول زمستان، به ویژه در شمال هوکایدو، بارش برف و باران به شدت افزایش می‌یابد. به همین دلیل گاهی فرودگاه ناریتا در هنگام رویدادهای برفی دچار محدودیت می‌شود. از ژوئن تا اواسط ژوئیه فصل بارانی در ژاپن محسوب می‌شود و گاهی اوقات عملیات فرودگاه‌ های توکیو در هنگام باران شدید بسته می‌شود. طوفان‌ها نیز از ژوئن تا اکتبر مهمان شمال هوکایدو هستند. گاهی به دلیل وزش باد شدید متقابل و مه احتمال بسته شدن فرودگاه‌ها وجود دارد.

فاصله فرودگاه هاندا و ناریتا چقدر است؟

همه چیز درباره فرودگاه‌ های توکیو

حتی اگر فکر می‌کنید سفر خود را به خوبی برنامه ریزی کرده‌اید و همه چیز آماده است، ممکن است اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ دهد. ممکن است شما به فرودگاه اشتباهی بروید! به گفته مقامات خطوط هوایی ژاپن، حداقل دو مسافر هر روز به فرودگاه اشتباهی می‌رسند. اگر در این شرایط قرار گرفتید، چه باید بکنید؟ در حال حاضر بهترین راه برای رسیدن به فرودگاه درست کدام وسیله نقلیه است؟

تعداد پروازهای دو فرودگاه اصلی توکیو با هم متفاوت است. به جرئت می‌توان گفت تعداد پروازهای هاندا دو برابر پروازهای ناریتا است. با این حال، این موضوع به برنامه پرواز شما، مقصد شما و خط هوایی که باید استفاده کنید بستگی دارد، زیرا تشخیص اینکه کدام مسیر به کدام فرودگاه منتهی می‌شود سخت نیست. پس چرا مردم فرودگاه‌ها را اشتباه می‌گیرند؟

کد فرودگاه ناریتا NRT (TOKYO) است. اگرچه به نظر می‌رسد که فرودگاه در توکیو قرار دارد، اما در واقع ورودی آن در ناحیه مجاور چیبا واقع شده است.

اگرچه فرودگاه ناریتا (NRT) در شهر ناریتا، استان چیبا واقع شده است، بسیاری از خارجی‌ها فکر می‌کنند که در توکیو واقع شده است و تنها فرودگاه بین المللی توکیو محسوب می‌شود. در واقع، فرودگاه هاندا (HND) نیز یک فرودگاه بین‌المللی در اطراف توکیو است. به همین دلیل مردم فرودگاه هاندا را با فرودگاه ناریتا اشتباه می‌گیرند.

فاصله فرودگاه‌ های توکیو از یکدیگر چقدر است؟

اگر فرودگاه را اشتباه رفتید، باید خودتان را به فرودگاه درست برسانید. فاصله بین دو فرودگاه تقریباً ۸۰ کیلومتر (۵۰ مایل) است. می‌توانید با مترو یا اتوبوس به فرودگاه درست بروید، اما تاکسی سریع‌ترین راه برای این کار است؛ زیرا حدود یک ساعت طول می‌کشد تا بین فرودگاه ناریتا و فرودگاه هانهدا جابجا شوید. با این حال، انتخاب وسیله نقلیه بستگی به بودجه و زمان شما دارد.

مسیرهای فرودگاه‌ های توکیو از مرکز شهر

بیایید ببینیم چگونه از ایستگاه توکیو به هر دو فرودگاه برویم.

ایستگاه توکیو به فرودگاه ناریتا (نام رسمی: فرودگاه بین المللی ناریتا)

آدرس دقیق ناریتا: ۱-۱، Furugome، Narita-shi، Chiba، ۲۸۲-۰۰۰۴، ژاپن

اگرچه فرودگاه ناریتا و فرودگاه هانهدا به عنوان دروازه ورود به توکیو شناخته می‌شوند، اما در استان چیبا و در مجاورت توکیو قرار دارند. فاصله بین ایستگاه توکیو و فرودگاه ناریتا تقریباً ۷۰ کیلومتر (۴۳ مایل) است. اگر این مسیر را با اتوبوس بپیمایید حدود یک ساعت و اگر این مسیر را با قطار طی کنید حدود ۵۰ دقیقه طول می‌کشد.

اتوبوس‌های «توکیو شاتل» و «آکسس ناریتا» شما را به فرودگاه ناریتا می‌رسانند. حداقل زمان سفر برای هر دو طرف حدود ۱ ساعت و کرایه یک طرفه اتوبوس‌ها ۱۰۰۰ ین است.

خط قطار «ناریتا اکسپرس» هم شما را مستقیماً با قطار به فرودگاه می‌برد. با این قطار می‌توانید نه تنها از ایستگاه توکیو، بلکه از ایستگاه‌های شیبویا، شینجوکو، ایکبوکورو و یوکوهاما نیز به فرودگاه ناریتا بروید. کرایه یک طرفه این قطار ۳۰۲۰ ین است که کمی گران‌تر از اتوبوس است، اما سریعتر می‌توانید به فرودگاه برسید. با این حال، سفر با قطار یا اتوبوس به بودجه و برنامه شما بستگی دارد.

فرودگاه‌ های توکیو

ایستگاه توکیو به فرودگاه هاندا (نام رسمی: فرودگاه بین المللی توکیو)

آدرس دقیق فرودگاه هانه‌دا: هانداکوکو، اوتا-کو، توکیو، ۱۴۴-۰۰۴۱، ژاپن.

فرودگاه هاندا به اندازه فرودگاه ناریتا از ایستگاه توکیو دور نیست. این فرودگاه تنها ۲۰ کیلومتر (۱۲ مایل) از ایستگاه توکیو با بزرگراه فاصله دارد. از آنجایی که افراد زیادی برای استفاده از این فرودگاه به ژاپن می‌آیند، عاقلانه است که ارتباطات آن با ایستگاه توکیو را بررسی کنید.

اگر سوار اتوبوس می‌شوید، یک «اتوبوس لیموزین» وجود دارد که بین ایستگاه توکیو و فرودگاه هاندا رفت و آمد می‌کند. مدت زمان سفر با این اتوبوس حدود ۴۰ دقیقه طول می‌کشد و کرایه آن برای بزرگسالان ۹۳۰ ین و برای کودکان زیر ۱۲ سال ۴۷۰ ین است.

اگر استفاده از قطار را ترجیح می‌دهید، ترکیبی از خط JR و Keihin Kyuko Dentetsu Line سریع‌ترین و ارزان‌ترین راه برای رسیدن به فرودگاه هاندا است. ابتدا باید از ایستگاه توکیو به خط Keihin Tohoku (که به Kamata می‌رود) بروید و به ایستگاه Shinagawa برسید. سپس، اگر از ایستگاه شیناگاوا با خط اصلی فرودگاه اکسپرس Keikyu (خط به ترمینال داخلی فرودگاه Haneda) استفاده کنید، در عرض ۴۰ دقیقه به فرودگاه Haneda خواهید رسید. هزینه IC کارت پیش پرداخت ۵۷۲ ین و هزینه بلیط آن ۵۸۰ ین است.

اگرچه بین اتوبوس و قطار تفاوت قابل توجهی وجود ندارد، اما تفاوت زیادی در قیمت آن وجود دارد.

زمان سفر و کرایه‌های حمل و نقل عمومی

اگر متوجه شدید که به فرودگاه اشتباهی رسیده اید، آرام باشید و نفس عمیق بکشید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که از مدت زمان باقیمانده به خوبی آگاه شوید. بهترین انتخاب برای شما بستگی به زمان و موقعیت دارد. کوتاه‌ترین زمان و هزینه‌های دسترسی در حمل و نقل عمومی برای رسیدن به فرودگاه دیگر توکیو به شرح زیر است:

Tog (قطار هوایی Keisei Narita، Access Express)

قیمت: ۱۸۰۰ ین (۱۷۸۷ ین هنگام استفاده از کارت آی سی)

زمان سفر: ۱ ساعت و ۴۰ دقیقه.

نکته‌ای که باید نگرانش باشید: قطار مستقیمی بین فرودگاه ناریتا و فرودگاه هاندا وجود دارد. اما، از آنجایی که فقط یک قطار در ساعت عبور می‌کند، باید ابتدا زمان را بسنجید.

اتوبوس (اتوبوس لیموزین)

قیمت: ۳۱۰۰ ین

زمان سفر: ۱ ساعت

نکات قابل توجه: چهار ترمینال اتوبوس برای «اتوبوس لیموزین» در فرودگاه ناریتا و سه پایانه اتوبوس در فرودگاه هاندا وجود دارد. زمان رسیدن بستگی به شرایط ترافیکی دارد و اتوبوس هر ۲۰-۳۰ دقیقه یکبار حرکت می‌کند.

تاکسی

قیمت بلیط: حدود ۲۸۹۰۰ تا ۳۰۰۰۰ ین

زمان سفر: ۱ ساعت (با عوارضی)، ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه (بدون عوارضی)

نکات مهم: اگر از بزرگراه استفاده کنید، باید عوارض را بپردازید.

متداول‌ترین راه‌ها بین فرودگاه‌ های توکیو سه راه فوق هستند. با توجه به هزینه و زمان، اتوبوس لیموزین بهترین مسیر محسوب می‌شود. با این حال، از آنجایی که زمان رسیدن به شرایط جاده بستگی دارد، اطمینان از رسیدن به موقع کمی دشوار است. در مورد استفاده از تاکسی نیز همین امر صدق می‌کند، اما تاکسی بیشتر از اتوبوس جای حرکت دارد. یک «خط اکسپرس» بین ایستگاه ترمینال ۱ فرودگاه ناریتا و ایستگاه خط داخلی فرودگاه هاندا وجود دارد. اگر وقت کافی دارید می‌توانیم این راه را هم به شما توصیه کنیم.

تجربه شما

آیا تابحال از فرودگاه‌ های توکیو استفاده کرده‌اید؟ اگر خاطره‌ای دارید و یا نکته‌ای می‌دانید که می‌تواند برای ما و دیگر خوانندگان مفید باشد، خوشحال می‌شویم آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته نگاهی کلی به فرودگاه‌های توکیو؛ از ناریتا تا هاندا! اولین بار در مجله گردشگری سه کلیک. پدیدار شد.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *